Cumhurbaşkanlığı’ndan 1915 olayları hakkında açıklama

1915 olayları hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Tek taraflı tasarruflarına dayalı ideolojik okumalardan vazgeçilmelidir." dedi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan 1915 olayları hakkında açıklama
Son Güncelleme: 24 Nisan 2019 Çarşamba 11:44
24 Nisan 2019 Çarşamba 10:48

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 1915 olaylarına ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Olayların doğru ve gerçek bilgiler ışığında ele alınması gerektiğini belirten Altun, “siyasi çıkarlara alet edilmeden ele alınmalı ve üçüncü ülkelerin tek taraflı tasarruflarına dayalı ideolojik okumalardan vazgeçilmelidir” dedi

1915 olaylarına yönelik yapıcı ve dengeli bir yaklaşımla hareket edilmesi gerektiğini ifade eden Altun, “Sadece bir tarafın görüşleri yerine her iki tarafın da kayıpları ve acıları dikkate alınmalıdır” açıklamasını yaptı.

Türklerin ve Ermenilerin 800 yıl bir arada yaşadıklarını bildiren Altun, “Türklerin ve Ermenilerin bugün sahici bir diyalog yoluyla çözemeyecekleri sorun yoktur. Yeter ki sömürgeci güçlerin ülkemizi sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla tedip etme girişimlerine ve tarihin siyasallaştırılmasına izin verilmesin” ifadelerini kullandı.

“1915 Olaylarının soykırım olduğuna ilişkin dünyada siyasi ve akademik oydaşma/hukuki bir karar bulunmamaktadır” diyen Altun, “Türkiye’nin 1915 Olaylarına ilişkin çözüm girişimlerini görmezden gelerek, üçüncü ülkelerin tek taraflı tasarruflarda bulunmaları ve bağlayıcı olmayan kararlar almaları hakikatin açığa çıkarılması çabalarını zora sokmaktadır” paylaşımında bulundu.

Altun, “ASALA terör örgütü tarafından katledilen şehit diplomatlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun...” dedi

Yorumlar