Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vakıf üniversitelerine eleştiri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde ODTÜ Teknokent açılışında konuştu. Erdoğan, "Bazı vakıf üniversitelerimizin, vakıf mantığıyla asla uyuşmayacak şekilde sadece kazanç odaklı faaliyet gösterdiklerini de üzüntüyle müşahede ediyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vakıf üniversitelerine eleştiri
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:01
6 Şubat 2019 Çarşamba 14:40

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde ODTÜ Teknokent açılışında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"ODTÜ’yü hep  kaliteli öğrencileriyle değerlendiriyoruz"

- Gençlerimizle birlikte daha büyük hayaller kurmanın dönemindeyiz.

- Eğitimde ODTÜ markası hala ilk sıralarda yer alıyorsa bunu kurulduğu toprakların mayasına borçludur. ODTÜ’yü hep kaliteli öğrencileriyle, sahip olduğu yüksek standartlı öğretim kadrosuyla değerlendiriyoruz. ODTÜ’nün kuruluş amacı 16 yıllık politikalarımızın ifade biçimidir.

- Yeni dönemde eğitimde artık niteliğe, kaliteye yoğunlaşmamız gerekiyor. Beşeri sermayemiz bizim en büyük gücümüzdür. Bunun için de yükseköğretim sistemimizi kurumlarıyla ve yönetimiyle çok daha ileriye taşımamız şarttır.

"Çin Halk Cumhuriyeti'ni çok başarılı görüyorum"

- Üniversite-sanayi işbirliğini çok daha ileri seviyelere taşımalıyız. Bu konuda Çin Halk Cumhuriyeti'ni çok başarılı görüyorum. Samsung eğer bugün dünyada bu kadar önemli bir yeri yakalıyorsa bunun altında neler yatıyor orada gördük. Bunu bizim yapmamamız için hiçbir sebep yok.

- Halihazırda çok ideal bir yükseköğretim sistemine sahip olmadığımız bir gerçektir. Türkiye geliştikçe, güçlendikçe, ileriye gittikçe bu alanda daha kapsamlı ve büyük adımlar atmakta kararlıyız.

Vakıf üniversitesi açıklaması

- Bazı vakıf üniversitelerimizin, vakıf mantığıyla asla uyuşmayacak şekilde sadece kazanç odaklı faaliyet gösterdiklerini de üzüntüyle müşahede ediyoruz. Bu meselenin üzerinde de hassasiyetle durulması gerekiyor.

Vakıf üniversitelerimizin, kendilerine sağlanan onca ayrıcalığa rağmen, kimi istisnalar hariç, eğitim-öğretimde kalitenin yükseltilmesi beklentilerimize yeteri kadar katkıda bulunamadıklarını görüyoruz.

"Teknolojiye hakim olmadan bağımsızlığımızı sürdüremeyiz"

- Veri üretiminden güvenliğine, savunma, sağlık, eğitim, bilişim teknolojilerinden yapay zekaya kadar her alanda kendi ayaklarımız üzerinde durmak mecburiyetindeyiz. Nasıl topraklarımıza hükmetmeden bağımsız olamazsak, teknolojiye hakim olmadan bağımsızlığımızı sürdüremeyiz. Teknolojiyi geliştiren, üreten, tasarlayan ülke konumuna gelmedikten sonra hedeflerimize ulaşamayız. Bilgiye erişimin sınırlandırılması değil tam aksine çeşitlendirilmesi ve bilinçli kullanılmasını sağlamalıyız.

Yorumlar