Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyanın en büyük 13. ekonomisi haline geldik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MÜSİAD Vefa Gecesi'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dünyanın en büyük 13. ekonomisi haline geldik
Son Güncelleme: 9 Ocak 2019 Çarşamba 21:11
9 Ocak 2019 Çarşamba 20:52

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Vefa Gecesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Dünyanın en büyük 13. ekonomisi haline geldik"

Geçtiğimiz yıl ihracatı 168,1 milyar dolarla kapattık, sadece bununla kalmadık dış ticaret açığımızı da 55 milyar dolara gerileterek, önemli bir başarıya imza attık. Satınalma paritesine göre bugün dünyanın 13. büyük ekonomisi haline gelmiş durumdayız. İnşallah yıl sonunda bir üst sıraya çıkmış olacağız.

"16 yılda gelen yatırım 201 milyar doları geçti"

Türkiye uluslararası yatırımlar açısından cazibesini korumayı sürdürüyor. Geçtiğimiz 16 yılda ülkemize gelen uluslararası yatırım tutarı 201 milyar doları geride bıraktı.

"Enflasyonda bizden önceki 14 yıllık dönemin ortalaması 70,3'dü"

Geçtiğimiz aylarda yaşanan faiz enflasyon merkezli dalgalanmayı özellikle muhalefet partisi milletimizin moralini bozma, umudunu kırma vesilesine dönüştürmeye çalıştı. Halbuki rakamlar farklı söylüyor. Enflasyonda bizden önceki 14 yıllık dönemin ortalaması 70,3'dü. Ben resmi rakamları açıklıyorum. Çıksınlar sıkıysa bunlar da bu resmi rakamları yalanlasınlar.

"Rakamlar önceki aylardan daha olumlu"

Kasım ayında açılan şirket sayısı 7 bin 110, kapanan şirket sayısı bin 112. Bu rakamlar daha önceki aylardan daha olumlu seyri ifade ediyor.

Yorumlar