Cumhurbaşkanı Erdoğan 'çiftçiye destek kredisini' açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması'nda konuşuyor. Çiftçiye destek kredisini açıklayan Erdoğan, "Çiftçi destek kredisini hayata geçireceğiz. Hasat dönemi yapılacak harcamalar için kullanılacak. Kişi başına 250 bin liraya kadar verilecek kredinin yıllık faizi 9,75, vade süresi 36 ay olacak." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'çiftçiye destek kredisini' açıkladı
Son Güncelleme: 6 Ocak 2023 Cuma 16:14
6 Ocak 2023 Cuma 16:07

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması'na katıldı.

Erdoğan'ın şu sıralar burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

"Dünya nüfusunun 8 milyarı bulduğu bir dönemde toprağı ihmal eden geleceğini ihmal etmiş demektir. Rusya-Ukrayna krizi nedeniyle tahıl sevkiyatının sekteye uğraması açlık tehdidini ortaya çıkardı. Sevkiyatın başlamasını sağlayarak insanlığı büyük bir krizin eşiğinden kurtardık.

Tarım sektörü ve onun ana unsuru olan çiftçilerimizi bir bütün olarak görüyoruz.  Politikalarımızı ve uygulamalarımızı büyük ekosistemin tamamını gözeterek oluşturuyoruz. Zincirin bir halkasındaki kopmanın tüm sistemi etkileyeceğini biliyoruz. Sistemi bütün olarak geliştirecek adımlar atıyoruz. 

Savunma alanında nasıl kendi kendine yeterliliği stratejik öncelik olarak görüyorsak tarımsal üretimde önceliğe aynı anlayışla bakıyoruz. Vereceğimiz müjdeler ülkemizin toprak muhafızı olan çiftçilerimizi daha da güçlendirmeyi amaçlıyor. 

- Çiftçi destek kredisini hayata geçireceğiz. Hasat dönemi yapılacak harcamalar için kullanılacak. Kişi başına 250 bin liraya kadar verilecek kredinin yıllık faizi 9,75, vade süresi 36 ay olacak.

- İkinci müjdemiz tarımsal KOBİ kredisi. Üst limit 15 milyon lira. Yıllık faiz oranı yüzde 4,75'tir. Yatırım kredilerinde 10 yıla işletmede 24 aya kadar vade uygulanabilecektir. Pek çok işletme faaliyetinde bu kredi kullanılabilecek. 

- Üçüncü müjde tarım borç kredisi. Üst limiti 5 milyon lira, faizi yüzde 9,75 vadesi 60 aydır. 

Yorumlar