Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sudan çağrı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sudan çağrı
Son Güncelleme: 11 Nisan 2019 Perşembe 17:16
11 Nisan 2019 Perşembe 16:49

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ticaret rakamını beraber çalışarak arttırma kararını teyit ettik. Özellikle tekstil ve madencilik alanlarında şirketlerimizin Burkina Faso'da projeler üstlenmesinden memnuniyet duyuyoruz. İki toplumun birbirine daha da yakınlaşmasını sağlayacak bir diğer alan eğitimdir. Türkiye'de öğrenim gören 200 civarı Burkina Fasolu bulunmasından memnuniyet duyuyoruz." açıklamasında bulundu.

"FETÖ'ye karşı verdiğimiz mücadelede Kabone'ye güveniyorum"

FETÖ karşı mücadele konusunda Burkina Faso halkına güvendiğini ifade eden Erdoğan açıklamasının devamında şunları söyledi:  Kıta genelinde FETÖ'ye karşı verdiğimiz mücadelede değerli dostum Kabone'ye güveniyorum. Afrika'yla ilişkimize özel önem veriyoruz. Kıta ülkelerine yönelik müdahaleci bizim nazarımızda bir değeri yoktur. Karşılıklı saygı ve eşit ortaklık temelinde Burkina Faso ve Afrika ülkeleriyle işbirliğimizi artırmaya kararlıyız. Burkina Faso'ya yönelik kalkınma yardımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. 2014 yılı sonunda yaşanan olaylarda zarar gören meclis binasının tamiri Türkiye tarafından yapılmıştır.

"Sudan demokratik süreci çalıştırmalıdır"

Sudan'da kolluk kuvvetlerinin yönetime el koymasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarının ardından şu çağrıya bulundu: (Sudan'daki darbe) Malumunuz darbeyle gelmiş bir siyasetçi değilim. Belediye başkanlığımdan beri sandıkla gelen ama darbeyle muhattap olan bir insanım. Darbenin ne olduğunu bilen birisiyim. Bu dünya bir garip dünya. Darbeye karşı olduklarını söyleyenlerin nasıl darbecilerle iş tuttuklarını da görüyoruz. Nasıl sandıkla gelenleri ipe götürdüklerini de görüyoruz. Sudan bizim köklü, tarihi ilişkilerimizin olduğu bir ülke. Bu ilişkilerin devamından yanayız. Temennim odur ki, bir kardeşlik içerisinde Sudan bu işi başarmalı ve demokratik süreci çalıştırmalıdır. Sudan'ın yaşadığı sıkıntıları da bilen birisiyim. Bütün bu ekonomik sıkıntıları aşmak suretiyle Sudan'ın farklı bir sürece girmesi gerekmektedir. Sayın Ömer Beşir evinde midir, başka bir yerde midir, bunla ilgili bir bilgi gelmemektedir. Barış içerisinde Sudan'ın bu süreci atlatması en önemli temennimdir. Her darbe çok ciddi bir kan kaybıdır. Bu kayba dost, kardeş Sudan'ın muhattap olmasını doğrusu istemem.

 

Yorumlar