Çöp kamyoncularının ilişkisi belediyeyi karıştırdı

Kağıthane Belediyesi, 3 çöp kamyonu şoförünü, beraberlerinde çalışan çöp toplayıcısı işçi ile eşcinsel ilişkiye girdikleri gerekçesi ile işten çıkardı...

Çöp kamyoncularının ilişkisi belediyeyi karıştırdı
Son Güncelleme: 12 Temmuz 2018 Perşembe 13:02
12 Temmuz 2018 Perşembe 12:37

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre Kâğıthane Belediyesi, çöp toplama işi yapan 4 işçiyi eşcinsel ilişki yaşadıkları gerekçesiyle işten çıkardı. Tazminatsız çıkarılan işçilerden ikisi işe iade davası açtı.

3 çöp kamyonu şoförü (50 yaşındaki İ. D., 47 yaşındaki A. A. ve 42 yaşındaki R. S.), beraberlerinde çalışan çöp toplayıcısı işçi (27 yaşındaki işçi M. Ş.)  ile ilişkiye girdi. Olayın duyulmasının ardından işçilerin savunması alındı.

Belediye yönetimi yürütülen iç soruşturma sonrası, 3 şoför tazminatsız olarak işten çıkarıldı. Fesih bildiriminde, işten çıkarmaya gerekçe olarak, iş kanununda yer alan “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller…” maddesi gerekçe gösterildi. Çöp işçisi M. Ş.’nin ise işine devam ettiği öğrenildi. Belediyeden bir kaynak “M. Ş. bu olayın mağduru. Bu nedenle işten çıkarılmadı” dedi.

İşten çıkarılan A. A. ve R. S., geçen ay işe iade davası açtı. Dava dilekçesinde, işten çıkarmanın haksız gerekçeye dayandırıldığı savunuldu.

Belediye Başkanı konu hakkında konuştu

Habertürk'e konuşan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, olayın 2 yıl önce taşeronda çalışan işçiler arasında yaşandığını belirtip, 'Belediyemizle ilgisi yok, mesai saatleri dışında olmuş. Amirlere yansıyınca gereğini yapmışlar. Konu yargıda” diye konuştu.

Bu arada davacı kamyon şöförlerinin avukatları uzlaşma görüşmelerinden bir sonuç çıkmadığını belirterek, 'Müvekkillerin söz konusu olayla ilgili herhangi bir dâhillerinin olmadığını bildirdik. Ancak olumlu yanıt alamadık. Bu nedenle olay yargıya taşındı” açıklamasını yaptı.

 

Yorumlar