Yargıtay'dan emsal karar: Çocuklara sigara satanlara şoke eden ceza

Yargıtay 10. Ceza Dairesi, 18 yaşından küçük olanlara ve üzerinde okul forması bulunan çocuklara sigara satanların hapis cezasıyla yargılanmasına karar verdi.

Yargıtay'dan emsal karar: Çocuklara sigara satanlara şoke eden ceza
Son Güncelleme: 1 Haziran 2022 Çarşamba 16:01
1 Haziran 2022 Çarşamba 15:57

Cumhuriyet Savcılığı, üstünde okul forması olan bir çocuğa sigara sattığı iddia edilen kişiye soruşturma açıldı. İddianamenin ardından 18 yaş altı çocuklara sigara sattığı ortaya çıkan kişi hakkında, Sulh Ceza Mahkemesi'nde 'Sağlık için tehlikeli madde temin etme' suçundan dava açıldı. Mahkeme sanığa beraat kararı verirken Yargıtay 10. Ceza Dairesi, emsal bir karar vererek beraat kararını geçersiz saydı.

Yargıtay kararında, "Suça konu sigaranın, olay tarihinde 18 yaşından küçük olan ve üzerinde okul forması bulunması nedeniyle öğrenci ve yaşının küçük olduğu kolaylıkla anlaşılan mağdura sanık tarafından satıldığı ortadadır. Mağdurun ve tanığın soruşturma ve kovuşturma aşamasındaki beyanları ile sabit olduğu halde, sanığın sağlık için tehlikeli madde temin etme suçundan mahkûmiyeti yerine beraatine karar verilmesi yasaya aykırıdır. Hükmün bozulmasına oy birliği ile karar verildi" denildi.

HAPİS CEZASIYLA YARGILANMASINA KARAR VERİLDİ

Küçük yaştaki çocuklara tehlikeli madde satanların cezası; Türk Ceza Kanunu’nun 194. maddesinde Kamunun Sağlığına Karşı Suçlar bölümünde açıkça belirtiliyor. Sağlık için tehlike oluşturacak maddeleri çocuklara, akıl hastalarına veya uçucu madde kullananlara veren veya tüketimine sunan kişi sağlık için tehlikeli madde temini suçu işlemiş sayılıyor. Suçun oluşumu tehlikeli maddenin içirilmesi ile oluşmamaktadır, kanun maddesinde tüketimine sunma ibaresi yer aldığından tüketilmesi için verme eylemi dahi suç oluşturmaktadır. 4250 Sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu’nun 6. maddesinin 3. fıkrasında “Alkollü içkiler, tüketilmek veya beraberinde götürülmek üzere on sekiz yaşını doldurmamış kişilere satılamaz veya sunulama” denilmiştir.

18 yaşını doldurmayan çocuklara alkollü içki veya sigara, tütün mamulleri satılması halinde de suç işlenmiş sayılıyor. Yasada, sağlık için madde temini suçunun cezasının 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası olduğu belirtiliyor.

Yorumlar