İmamoğlu'ndan göç açıklaması: Ciddiye almalıyız

İBB Başkanı İmamoğlu, "Göçü, ciddiye almalıyız. Dünyada ama savaşlar ama belli kıtlıklar üzerinden, birtakım gelir adaletsizliği, eşitsizlikler üzerinden oluşan bu göçleri sıkı bir biçimde incelemeli ve bunun üzerine hep birlikte çalışmalıyız” dedi.

İmamoğlu'ndan göç açıklaması: Ciddiye almalıyız
Son Güncelleme: 1 Kasım 2021 Pazartesi 17:33
1 Kasım 2021 Pazartesi 17:29

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Almanya'ya İş Gücü Göçünün 60. Yılı Etkinliği'nde konuştu.

Türkiye ve Almanya arasında 60 yıl önce imzalanan anlaşma ile birçok vatandaşın ‘umut yolculuğuna’ çıktığını belirten İmamoğlu, “Bunlardan iki tanesi de aile içerisindeki bir kararla rahmetli dedemin kardeşleriydi. İkisi de sağ. Aile içerisinde üç erkek kardeş, bir niyet ortaya koyuyorlar, iki kardeşin gitmesi şeklinde. İki küçük kardeşin gidişi, büyüğünün de Trabzon'da kalması şeklinde bir kanaatle hareket ediyorlar. Birinin adı Alican, diğerinin adı Osman. 1964 yılında gidiyorlar Almanya'ya ve orada biri 5 yıl, diğeri 11 yıl kalıyor. Ve sonra tekrar yurtlarına dönüyorlar” dedi. 

Almanya deneyiminin ailesinin ticari hayatına direkt etkisi olduğunun altını çizen İmamoğlu, göç eden farklı yurttaşların da benzer hikayeleri olduğuna dikkat çekti. 60 yıldır devam eden yolculuğun Türkiye ile Almanya arasında çok kıymetli bir köprü ve bağ oluşturduğunu belirten İmamoğlu, şunları söyledi:

ÖZLEM TÜRECİ VE UĞUR ŞAHİN’İ ANMADAN OLMAZ

“Hem Almanya hem Türkiye toplumunda da değişimlere ve değişimlere sebep oldu. Bazen gerilimler de yaşanmadı değil. Ama bu bir süreçtir ve sürecin parçalarıdır. Böylesi büyük bir göç dalgasının doğal olarak siyasi, ekonomi, kültürel, sanatsal, sportif açılardan da toplumları etkilediğini bilmeliyiz. Türkiye-Almanya arasındaki süreç halen devam ediyor. Ve sadece toplumlarımıza değil, bence tüm dünyaya iz bırakmaya, bir kısım örnekler oluşturmaya da devam ediyor. İnsanlığın belki de en dramatik dönemlerinden birini, pandemi döneminde hep birlikte yaşadık. Buna dönük aşıyı geliştiren, Almanya'ya göç eden ailelerin birer ferdi olan Sayın Özlem Türeci ve Sayın Uğur Şahin'i buradan anmadan olmaz.

'DRAMATİK GÖÇÜN TAM GÖBEĞİNDE BİR KENTTE BULUNMAKTASINIZ'

Şu anda da dünyanın her yerinde göçler yaşanıyor. Belki de en dramatik göçün tam göbeğinde bir kentte bulunmaktasınız. Şu anda 2,5 milyona yakın, İstanbul'a yerleşmiş ama sığınmacı ama mülteci ama oturma izni almış insanla karşı karşıya. Ve o 2,5 milyon nüfus, sadece ve sadece 6-7 yılda olgunlaşmış bir nüfus. Yani 1961’den 2021’e konuşmuyoruz. 2021 yılındayız; 2013’lerde, 2014’lerde başlayan bir sürecin bir anda 2,5 milyona ulaştığını düşündüğümüzde, aslında ne kadar dramatik ve süreci zorluklarla yönettiğimizin bir karşılığıdır diye düşünebiliriz. Dolayısıyla şu anda dünyada ama savaşlar ama belli kıtlıklar üzerinden birtakım gelir adaletsizliği, eşitsizlikler üzerinden oluşan bu göçleri sıkı bir biçimde incelemeli ve bunun üzerine hep birlikte çalışmalıyız.

'ALMAN KONSOLOS, KİTABIN ALMANCA ÇEVİRİSİNİN DE YAPILMASINI TALEP ETTİ'

İBB olarak, 23 yazarımız tarafından hazırlanan “Misafir, Göçmen, Yerli: Almanya’ya İşgücü Göçünün 60’ıncı Yılı” adlı kitabı yakın zamanda yayınladık. Hazırlığı 1 yıldır süren çalışmayı çok önemsiyorum. Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht ile yakın zamanda yaptığım görüşmede, kitabın Almanca çevirisinin de yapılması talebini iletti.

'GÖÇÜ CİDDİYE ALMALIYIZ'

Bugünkü dünyada eşitsizlikler, savaşlar üzerinden yapılan göçlerle dünyayı nasıl bir geleceğin beklediğine dair de işaretlerini yaşamaktayız. Göçü, ciddiye almalıyız. Dünyadaki gelir adaletsizliğini ve bir kısım kaynaklar üzerinden, belli gelir seviyesinin üzerindeki ülkelerin, yaratılan kaosları ve oradaki birtakım çıkarlarını önceleyerek, oralarda yaşayan -ki bunun en önemli merkezlerinden birisi Ortadoğu'dur- oralarda yaşayan insanların huzurunu, sağlığını, güvenliğini düşünmeksizin hareket etmelerini, ben dünyanın 21’inci yüzyılı açısından büyük talihsizlik olarak görüyorum. Bu bağlamda, şu anda başta Suriye olmak üzere milyonlarca insanın kendi yurtlarından, vatanlarından uzak kalmalarının çok önemli bir trajik bir durum olduğunu ve 21’inci yüzyıla hiç yakışmadığını ifade etmek isterim. Bu bağlamda uluslararası erklerin önemli bir sorumluluğu vardır. Hep beraber, birlikte, belki şu anda biz misafir ediyoruz, konuk ediyoruz ve tüm insani ihtiyaçlarını karşılamakta yükümlü olduğumuzun da farkındayız. Ve bunu yaparız. En iyisini de yapmaya çalışırız. Ancak günün sonunda; insanların bu tarzda ülkelerinden uzaklaştırmalarına seyirci kalmadan, müsaade etmeden, tekrar bu insanların kendi yurtlarına dönebilmesi noktasında, en üst seviyede uluslararası iş birliğiyle hareket edilmesini 21’inci yüzyılda dünya ülkelerinin sorumluluğu olarak görmekteyim. İnşallah bunu hep birlikte başarabiliriz.

YEREL YÖNETİMLERİN SORUMLULUĞU

Tabii ki göçler olacaktır. Kültürel, sosyolojik, ticari, ekonomik başka göçler de olacaktır. Bunların da iyi yönetilmesine, toplumların entegrasyonu sürecine katkı sunulmasına ihtiyaç vardır. Bunda da özellikle kültürün, sanatın yeri bambaşkadır. Bu geçişkenliği sağlamak ve bunu da en iyi şekilde icra etmek, toplumları buluşturmak da bizim gibi yerel yönetimlerin sorumluluğu altındadır. Zira artık dünya, yüzde 80-85 oranında kentlerde yaşamaktadır. Yerel yönetim olarak, bu süreci bu şekilde ele almaktayız.”

Sunuculuğunu annesi Türk, babası Alman olan Frankfurt doğumlu Jennifer Şebnem Schäfer’ın yaptığı ekinlikte, Almanya Federal Cumhuriyeti eski Meclis Başkanı Prof. Dr. Rita Süssmuth, Almanya Federal Cumhuriyeti Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Henning Georg Simon, Goethe Enstitüsü Güneydoğu Avrupa Direktörü Angela Kaya ve İBB Yayınlar Koordinatörü Cengiz Özkarabekir de birer konuşma yaptı.

PROF. UNAT’TAN İMAMOĞLU’NA ÇAĞRI

Konuşmaların ardından, İBB tarafından yayınlanan 23 yazarlı “Misafir, Göçmen, Yerli: Almanya’ya İşgücü Göçünün 60’ıncı Yılı” adlı kitabın tanıtımı gerçekleştirildi. Kitabın yazarlarından 100 yaşındaki sosyolog Prof. Dr. Nermin Abadan Unat’a 60. yıl özel ödülü, İmamoğlu, Simon ve Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht tarafından verildi. Almanya’ya göçle ilgili ilk araştırmayı kendisinin yaptığını belirten Prof. Unat, duygularını hem Türkçe hem de Almanca olarak şu sözlerle dile getirdi:

“Sayın İBB Başkanı, çok teşekkür ederim, beni hatırladığınız için. Ben, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 5 öğrenci ve asistanla birlikte bu ilk araştırmayı yaptım. Almanya'ya gittik. Ve onun üzerinden 60 yıl geçti. Şimdi 60. yıl. 15’erden, dördüncü kuşak. Ve gidenler artık oranın vatandaşı oldular. Yahut olmadılarsa, oraya yerleştiler. Ve bir kısmı, özellikle gençler, geldikleri babalarının, büyükbabalarının ülkesini pek tanımıyorlar. Sizden ricam; lütfen her yıl bir oğlan bir kız, genç insanlara, 20 yaşından aşağı olanlara birer burs verin. Ve onların kendi ülkelerini biraz tanımalarını sağlayan. Çünkü bu ülke, o kadar büyük devrimler yaptı ve bunların bir kısmını dışarıya da yansıtamadı. Benim üzüntüm budur. Onun için sizden bunu istiyorum. Eğer birden fazla imkân bulursanız tabii daha iyi.”

Etkinlikler 5 Kasım'a kadar sinema gösterimleri ile devam edecek. Etkinlikte, konserler ve sergiler de yer alacak.

Yorumlar