Abdulkadir Selvi yazdı CHP kurultayı erteleniyor

Yazar Abdulkadir Selvi bugünkü köşesinde CHP kurultayının erteleneceğinin yazdı.

Abdulkadir Selvi yazdı  CHP kurultayı erteleniyor
Son Güncelleme: 16 Mart 2020 Pazartesi 08:28
16 Mart 2020 Pazartesi 08:27

 Birçok ülkeyi etkisi altına alan koronavirüs salgını Türkiye’de de görüldü. Salgın nedeniyle okullar tatil olurken birçok etkinlikler de iptal oldu. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, CHP kurultayının salgın nedeniyle iptal olacağını yazdı.

Selvi’nin yazısı şöyle;

“Koronavirüs nedeniyle CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP salı günü yapacakları grup toplantılarını iptal ettiler.

AK Parti’nin grup toplantısı 18 Mart Çanakkale zaferinin yıldönümü törenlerine denk geldiği için yapılmayacak. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Meclis’e ziyaretçi alınmayacağını açıkladı. Günde ortalama 5 bin kişinin geldiği, grup toplantılarının yapıldığı günler bu sayının 10 bine ulaştığı dikkate alınırsa, yerinde bir karar.

Koronavirüsle ilgili gelişmeler 28-29 Mart tarihinde kurultayı olması nedeniyle CHP’yi yakından ilgilendiriyor. Geçen haftaki parti meclisinde MYK’ya yetki verilmişti. CHP MYK bugün kurultayın ertelenip ertelenmemesi konusunu görüşmek üzere toplanıyor. Ardından da koronavirüsü izleme kurulu toplanacak. Edindiğim izlenim, bugünkü toplantıda CHP kurultayının ileri bir tarihe erteleneceği kararının alınması yönünde. Az sayıda da olsa ülkemizde koronavirüs tespit edildi. Artık tehlikeyi daha yakından hissediyoruz. Ayrıca toplumda koronavirüs duyarlılığı zirveye ulaşmış durumda. CHP’nin böyle bir ortamda binlerce insanı kurultay salonuna toplaması toplum tarafından da hoş karşılanmaz. O nedenle bugünkü toplantıdan erteleme kararının çıkması bekleniyor. Ayrıca yeni bir tarih belirlenmemesi bekleniyor. Çünkü koronavirüsün seyri kestirilemiyor. Ne zaman ki koronasız günlere kavuştuğumuz netleşecek, o zaman yeni bir tarih belirlenecek.

Koronavirüste kriz yönetimi

Hani meşhur bir söz vardır ya, “Geç gelen adalet, adalet değildir” diye. Koronavirüs günlerinde bunun yerini “Geç gelen tedbir, tedbir değildir” sözü aldı. Virüsün ortaya çıktığı Çin’de alınan tedbirler etkisini gösterirken, geç tedbir alan İran ve İtalya’nın durumu ortada. Virüsün Çin’de ortaya çıkmasından bu yana ülkemiz dinamik bir kriz yönetimi uyguluyor. Başarımızı bütün dünya takdir ediyor. Ama bu bizi rehavete sevk etmemeli. Çünkü krizin en kritik aşaması başlıyor. Bu, Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü’nün işaret ettiği gibi, virüsün salgına dönüşmesini önleme aşaması. Asıl bunda başarılı olmalıyız. Yoksa yaptıklarımızın hepsi boşa gider.

Kimseye haksızlık etmek istemem ama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın hakkını teslim etmek gerekiyor. Aynı şekilde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da gecikmeden okulların tatile sokulması kararını aldı. Spor müsabakalarının seyircisiz oynanması, turizm mevsiminin ertelenmesi konusundaki çalışmaları ile Mehmet Kasapoğlu ve Mehmet Nuri Ersoy da takdiri hak ettiler.

Elazığ-Malatya depremindeki başarılı grafikleriyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve yine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın isimlerini anmadan geçemeyeceğim. Ama unutulmaması gereken bir nokta var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kriz yönetim kapasitesi. Erdoğan, dinamik kriz yönetimi konusunda dünyada sayılı birkaç liderden biri. Cumhurbaşkanı öyle olunca bakanları da böyle oluyor.”

Yorumlar