Çavuşoğlu: ABD’ye ortak komisyon kurma teklifi sunduk

Basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 ve F-35 konusunda açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu: ABD’ye ortak komisyon kurma teklifi sunduk
Son Güncelleme: 19 Nisan 2019 Cuma 12:34
19 Nisan 2019 Cuma 12:06

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Polonya-Romanya Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı kapsamında gündeme ilişkin konuştu.

S-400 sisteminin kullanılıp kullanılmamasının hiçbir zaman masada olmadığını belirten Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

“En son ABD'ye bir teklifte bulunduk. Ortak komisyon kurulsun, uzmanlar da olsun, onlar konuşsun. S-400'lerin F-35'in teknolojisini alabileceği söyleniyor. Biz bunu gerçekçi bulmuyoruz. Biz başında beri S-400'ün tamamen bizim kontrolümüzde olması için hareket ettik. Bugün Suriye'de S-400'ler var. Suriye üzerinde ABD ve İsrail'in F-35'leri uçtu. İddialar doğruysa F-35'in bilgileri çoktan tanımlanmış demektir. Yine de biz endişeleri gidermek için ortak çalışma grubu kuralım dedik, ama ABD'den henüz olumlu bir yaklaşım görmedik. NATO olumlu baktı bu düşünceye. Bu konularda son sözü NATO Genel Sekreteri söylüyor.

Biz NATO üyesiysek NATO'nun endişelerini de dikkate almalıyız. Türkiye'nin dikkate almadığını söylemek doğru değil. Her zaman hassasız. Bizim hava savunma sistemlerine acil olarak ihtiyacımız var. Şu anda biz Santi'yi birlikte üretmek için Eurosam'la da bir anlaşma imzaladık.”

 

Yorumlar