Ahmet Hakan o töreni değerlendirdi: Canı rüküş olmak istiyorsa bırak olsun

Yazar Ahmet Hakan, Büşra Nur Çalar isimli sosyal medya fenomeninin kızı için Ihlamur Kasrı’nda yaptığı mevlit töreni hakkında bir yazı kaleme aldı.

Ahmet Hakan o töreni değerlendirdi: Canı rüküş olmak istiyorsa bırak olsun
Son Güncelleme: 18 Kasım 2019 Pazartesi 08:49
18 Kasım 2019 Pazartesi 08:48

Sosyal medya fenomeni Büşra Nur Çalar’ın Ihlamur Kasrı’nda kızı için yaptığı mevlit töreni tepkilere neden olmuştu. Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, bu konu hakkında köşesinde bir yazı kaleme aldı. Hakan’ın yazısı şöyle:

“Başörtülü bir kadın... Yeni bebeği olmuş. Adını “Berra” koyduğu bebeği için bir mevlit töreni yapmış.

Sosyal medyada dolanıp duruyor törenden görüntüler.

Törene şöyle bir baktım:

Muhafazakâr değerler ile rüküş mü rüküş bir gösterişçiliğin birleşmesinden oluşmuş tuhaf bir sentez vardı görüntülerde.

Padişah kızı edasından bir tutam alınmış. Üzerine bir tutam Batılı rüzgârlar serpiştirilmiş. Biraz dua katılmış araya... Başörtünün üzerine İngiltere kraliyet ailesinden bir kadının şapkasına gönderme yapan bir şapkacık kondurulmuş.

Ve en sonunda da ortaya epey “kitsch” bir şey çıkmış.

Bebeğin annesi durumdan memnun... Törene katılanlar durumdan memnun... Hatta ve hatta minnacık Berra bile durumdan memnun...

Peki memnun olmayan kim?

Kim olacak?

Konuyla uzaktan yakından ilgisi olmayanlar.

Laf sokuyorlar, aşağılıyorlar, küçümsüyorlar, sanki yeni anne olan bütün muhafazakâr kadınlar benzer törenler yapıyormuş gibi genelleme yapıyorlar, rüküşlük ile muhafazakâr olmayı aynı potada eritiyorlar falan.

Dört şey söyleyip konuyu kapatacağım:

Bir: Vaktiyle arabesk müzik dinlemeye, lahmacunun yanında viski içmeye yönelik olarak sergilenen hoyratlıkların tümü, şimdi de bu tür rüküşlüklere karşı sergileniyor. Yani bu hoyratlık, babadan anneden kalma bir miras..

İki: Muhafazakâr olmak ile gösterişçi bir rüküşlük içinde olmak arasında tutarlılık yokmuş! İyi de insanlar hayatlarında hep tutarlılık sergilemek zorundalar mı? Hem muhafazakâr olup hem de tutarsız olmak yasak mı?

Üç: Törene bakıp da “Aman da ne rüküş bir olay” diyen yığınla muhafazakâr var. Ama söz konusu muhafazakârlar olduğunda kolayca genelleme yapmaya yatkın olan tipler, rüküşlük muhafazakâr kesimin nişanesiymiş gibi bir tavır koyuyorlar. Ve çok ayıp ediyorlar.

Dört: Ayrıca bu bir tercih meselesi değil midir? Hanımefendinin canı rüküş olmak istemiş olamaz mı? Gösterişçi rüküşlükten kendine bir mutluluk çıkarıyor olamaz mı? Bana ne? Sana ne? Ona ne?”

 

Yorumlar