Trump'a bir tepki de CHP'den

ABD Başkanı Trump’ın sözlerine bir tepki de CHP’den geldi. Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Trump'ın açıklamalarına, "Bu tehditler bize sökmez" diyerek tepki gösterdi.

Trump'a bir tepki de CHP'den
Son Güncelleme: 14 Ocak 2019 Pazartesi 15:51
14 Ocak 2019 Pazartesi 15:43

ABD Başkanı Trump, “Kürtlere saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Trump’ın bu sözlerine Türkiye’den tepkiler yağdı.  CHP de Trump’ın sözlerine tepki gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezindeki CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sürerken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Öztrak, şu açıklamaları yaptı:

"Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiçbir devlet ülkemizi bu kadar açıktan tehdit etme cüretini göstermemişti. Ülkemizin toplumsal huzurunu ve ekonomisini doğrudan hedef alan bu ifadeyi kabul etmiyoruz. CHP olarak görüşümüz egemen güçlerin Suriye’yi bir an önce terk etmesidir. Bu sorunun Türkiye’nin toprak bütünlüğü gözetilerek çözülmesidir. Başta Türkiye, Irak, Suriye ve İran’ın oluşturacağı Ortadoğu Bölgesel İşbirliği teşkilatı zemininde bu bölgeye barışın getirilmesidir. Bu tehditler bize sökmez. Ancak Türkiye'yi böyle bir tehdide açık hale kim getirmiştir

“Son derece yanlış”

Buna karşı olmamak mümkün değil. Kürtler bu ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin asli unsurlarıdır. Türk devleti Kürtleri vuracak gibi bir takım ifadelerin kullanılması son derece yanlıştır. Bu aynı zamanda sosyal huzurumuzu bozacak olan ifadelerdir. Bunları kabul etmemiz mümkün değil”

"Yıldırım'ın durumu irdelenmiştir"

TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın istifasıyla ilgili soruya Öztrak, “Ülkemizin gündemi belli, işsizlik, enflasyon azmış. Büyüme hızla aşağı doğru gidiyor, ülke küçülüyor. Bizim millete bunları anlatıp bu işi, hem belediyecilik konusundaki sıkıntıları hem de ekonomi konusundaki sıkıntıları, paylaşarak bu seçime gitmemiz gerekiyor. Sayın Binali Yıldırım'ın hukuki açıdan durumu çok açık bir biçimde irdelenmiştir. CHP olarak bizim burada milletin gerçek gündemini gündemde tutmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar