Kılıçdaroğlu’ndan Gül ve Davutoğlu yorumu: Bu sorgulamayı kendi vicdanlarında yaptılar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nun YSK açıklamalarını değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu’ndan Gül ve Davutoğlu yorumu: Bu sorgulamayı kendi vicdanlarında yaptılar
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:03
9 Mayıs 2019 Perşembe 08:21

YSK İstanbul’da seçimlerin yenilenmesine kara vermiş ve Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını iptal etmişti.

Cumhuriyet gazetesinin 95. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlene etkinliğe katılan CHP lideri Kılıçdaroğlu eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun YSK’nın kararı hakkında yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, “Bu kararı sağduyu sahibi olan herkesin vicdanında sorgulaması gerekiyor. Sanıyorum Sayın Gül de, Sayın Davutoğlu da bu sorgulamayı kendi vicdanlarında yaptılar ve bu kararı doğru bulmadılar” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, sosyal medya hesabından “Anayasa Mahkemesi’nin 2007 yılındaki haksız ‘367 Kararı’ karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu’nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım. Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız” ifadelerini kullanmıştı.

Davutoğlu da sosyal medya üzerinden “Türk siyasi hayatının ve demokrasisinin tüm eksiklerine rağmen en önemli gücü sandığın meşruiyetidir. Ülkemizi en zor zamanlardan, kritik eşiklerden çekip çıkaran milletimizin sandıkta ortaya koyduğu iradesi olmuştur. Siyasi geleneğimizin en temel değeri de, son sözün sandıkta tecelli eden millet iradesine ait olmasıdır. Mazereti ve gerekçesi ne olursa olsun 31 Mart seçimleri sonrasında yaşananlar ve YSK’nın iptal kararı bu temel değerlerimizin zedelenmesine yol açmıştır” açıklamasını yapmıştı.

 

Yorumlar