Türkiye'ye de sıçrayan kriz büyüyor! Bir dev daha üretimi durdurdu

Küresel çip sorunu büyümeye devam ediyor. Otomotiv sektöründe başlayan ve Türkiye'de Oyak Renault, Tofaş ve Ford Otosan'ın üretime ara vermesine neden olan mikroçip sorunu nedeniyle bir marka daha üretimi durdurduğunu açıkladı.

Türkiye'ye de sıçrayan kriz büyüyor! Bir dev daha üretimi durdurdu
Son Güncelleme: 24 Mayıs 2021 Pazartesi 10:36
24 Mayıs 2021 Pazartesi 10:33

Otomotiv sektörünün başı çip ile dertte. Mikroçip krizi dünyayı sarmaya devam ediyor. Yaşanan küresel kriz nedeniyle Türkiye'de Oyak Renault, Tofaş ve Ford Otosan üretime ara vermişti. bir firma daha üretime ara vermek zorunda kaldı. Suzuki Motor, Japonya'da üretimi durdurdu.

Küresel çip krizi Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede otomobil üretimine geçici olarak ara verilmesine neden oldu.

Suzuki Motor'dan yapılan açıklamaya göre yarı iletken çip tedarik sıkıntısı sebebiyle Japonya'daki fabrikalarında üretime haziranda geçici süre ara verileceği belirtildi.

Dünya genelinde akıllı telefon ve tablet, 5G ağ ekipmanları ile oyun konsollarına yönelik artan çip talebi sonrası otomobil üreticilerinin tedarik sıkıntısı devam ediyor.

Kamu yayıncısı NHK'nin haberine göre, Suzuki Motor, Honşu bölgesinin Pasifik kıyısında yer alan Şizuoka eyaletindeki 3 tesisinde gelecek ay üretime ara verecek.

En fazla 9 gün sürecek aranın, firmanın hangi modellerini etkileyeceği belirtilmezken, yıllık toplam üretim hedefini negatif etkileyeceği tahmin ediliyor.

KRİZİN FATURASI 100 MİLYAR DOLARI GEÇTİ 

Yılbaşından bu yana küresel düzeyde yaşanan çip krizinde bilanço ortaya çıkmaya başladı.

AlixPartners tarafından yapılan açıklamada, üretimi aksatan ve fabrikaların kapısını geçici olarak kapatan krizin küresel otomotiv endüstrisine yıl sonuna kadar 110 milyar dolarlık kayıp yaşatacağı kaydedildi.

Araştırmada, global üretimde yaklaşık 4 milyon adetlik kayıp yaşanacağı da ortaya konuldu.

KRİZ TÜRKİYE'DEKİ OTOMOTİV ÜRETİCİLERİNİ DE ETKİLENDİ

Otomotiv şirketleri başta olmak üzere dünyada çeşitli şirketlerin üretimini olumsuz etkileyen çip krizi, Türkiye'de üretim yapan otomotiv şirketlerinin üretiminin de aksamasına neden oldu. 

Oyak Renault, çip sorunu nedeniyle 15-22 Mart'ta üretimine ara verirken, Tofaş, 18 Mart'ta Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada, çiple ilgili yaşanan tedarik sorunu nedeniyle 19 Mart-5 Nisan'da üretimin duracağını duyurdu. Tofaş, söz konusu kararın etkilerinin asgari seviyede tutulması amacıyla üretime ara verilen süre içerisinde üretim tesislerinin bazı periyodik bakım çalışmalarının gerçekleştirileceğini aktararak, üretim dışında kalan operasyonların faaliyetlerine devam edeceğini belirtti. 

Oyak Renault ve Tofaş'ın ardından Ford Otomotiv de Kocaeli yerleşkesinde yer alan Gölcük ve Yeniköy fabrikalarında mikroçip kullanımının yoğun olduğu bazı parçaların yurt dışından tedarikinde yaşanan kısıtlar nedeniyle üretime 3-9 Nisan'da ara verileceğini duyurdu. Ford Otomotiv açıklamasında, "Kamuya açıklanan 2021 yılı üretim ve satış adet tahminlerimizi etkilemesi beklenmeyen söz konusu üretim duruşu süresince bakım ve üretim hatlarının yeni yatırımlara hazırlık amacıyla yeniden düzenlenmesi çalışmaları devam edecektir." denildi.

Yorumlar