İkinci el araç almayı düşünenlere müjde geldi: Bir ay sonra fiyatlar yüzde 50 düşecek!

Markalar peş peşe indirim kararı alırken ikinci el araçlar için de müjde geldi. Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın "Döviz kurunun da gerilemesiyle 1 ay sonra ikinci el araba fiyatlarında yüzde 50’lik bir düşüş öngörüyoruz" dedi.

İkinci el araç almayı düşünenlere müjde geldi: Bir ay sonra fiyatlar yüzde 50 düşecek!
Son Güncelleme: 29 Aralık 2021 Çarşamba 07:04
29 Aralık 2021 Çarşamba 07:04

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat müjdesinin ardından düşüşe geçen dolar kuru ile birlikte gözler araç fiyatlarına çevrildi. 

Son dönemde rekor kıran ikinci el piyasası ile ilgili Cardata Genel Müdürü müjdeli bir haber verdi. 

"BİR AY SONRA İKİNCİ EL FİYATLARINDA YÜZDE 50'LİK BİR DÜŞÜŞ ÖNGÖRÜYORUZ"

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın,“2022 hem sıfır hem de ikinci el arabalar için daha hareketli, fiyatların bugünküne göre daha makul seyrettiği bir yıl olacak. Döviz kurunun da gerilemesiyle 1 ay sonra ikinci el araba fiyatlarında yüzde 50’lik bir düşüş öngörüyoruz” dedi.

"SIFIR OTOMOBİLLER BOLLAŞACAK İKİNC EL FİYATLARI MAKUL SEVİYEYE GELECEK"

İkinci el araç fiyatlandırma ve otomotiv data şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Yalçın, döviz kurundaki gelişmelerin ve uzun süredir devam eden çip krizinin otomobil sektörüne etkilerini değerlendirdi. 2022 yılının sektör açısından daha iyi olacağını söyleyen Yalçın, sıfır otomobillerin bollaşacağını ve ikinci el araç fiyatların makul seviyeye geleceğini ifade etti.

"BU HAFTA BAŞKA MARKALAR DA FİYAT DÜŞÜRECEK"

3 ay içerisinde sıfır otomobil fiyatlarının yüzde 40 artığına dikkat çeken Yalçın, “Fakat geçen hafta döviz kurunun geri gelmesiyle 15 otomobil markası fiyatlarını düşürdü. Bu hafta fiyatlarını güncelleyen otomobil firmasının 22’ye çıkacağını düşünüyoruz. Sıfır kilometre araçların fiyatlarındaki gerileme yüzde 15’lere yaklaştı. İndirimin devam etmesini bekliyoruz. Şu anda sıfır kilometre araç fiyatlarıyla ikinci el otomobil fiyatları arasında uçurum var. Sıfır otomobillerde yüzde 40 gibi fiyat artışı olmuştu bu ikinci elde yüzde 200’leri buldu. Hatta model bazında yüzde 300-400’lerde fiyat artışlarını gördük” diye konuştu.

"1 AY SONRA YÜZDE 50 ORANINDA FİYATLAR DÜŞECEK"

Döviz kurunun gerilemesinin araç fiyatlarına etkisine dikkat çeken Yalçın, “Markalar sıfır otomobillerin fiyatlarını hızlıca geri çekebiliyor ama ikinci el piyasasında öyle olmuyor. Bu piyasadaki araç fiyatları genelde biniciler, esnaf dediğimiz galericiler, yetkili satıcılar tarafından belirleniyor. Yaz aylarında yüksek maliyetli ikinci el araç alan kişiler, fiyatları sıfır otomobillerdeki gibi gevşetemiyor. Ama gevşetmek zorunda kalacaklar. Tabi döviz kurunun belli bir oranda sabit kalması önemli bir kriterdir. Ocak ayında döviz kurundaki geri gelme devam ederse ikinci el arabalarda fiyatlar 1 ay sonra daha düşük seviyelere gelecektir diye öngörüyoruz. Yüzde 50 oranında fiyatlarda düşüş olacağını düşünüyoruz”ifadelerini kullandı.

"İKİNCİ ELDE FİYATLAR ÇOK ŞİŞTİ"

Hüsamettin Yalçın, “Yüzde 50 indirim ciddi bir oran çünkü fiyatlar çok şişti. Bunun en büyük nedeni binincilerin online ilan sitelerinde fiyatları artırıyor olmalarıdır. Aynı model araç biri 200 bin lira yazıyor, diğeri ‘benim arabam daha iyi’ diyerek 250 bin lira yazıyor. Böyle çığ etkisiyle rakamlar yükseldi ve belli bir seviyeye geldi. Döviz kurunun gerilemesiyle böyle bir şeyin olmaması lazım” dedi.

"2. EL ARAÇ ALMAK İSTEYENLER BİRAZ DAHA BEKLESİN"

Eski fiyatlara dönüş olmayacağını belirten Yalçın, “Ama 1 ay önceki fahiş fiyatlar da olmaz. Şu anda sıfır kilometre araç almak için doğru zaman. Eğer bulabilirlerse hemen almalarını tavsiye ederim. Ancak ikinci el otomobillerde öyle değil. Fiyatların düşmesi için 1 buçuk ay var. İkinci el araç almak isteyenlerin biraz daha beklemesi gerekiyor”ifadelerini kullandı.

Yorumlar