Biden'ın savaş açıklaması ortalığı karıştırdı! Gerilim hat safhada!

ABD Başkanı Joe Biden, CNN ekranlarında yaptığı açıklama ile Çin-Tayvan gerilimini tırmandırdı.

Biden'ın savaş açıklaması ortalığı karıştırdı! Gerilim hat safhada!
Son Güncelleme: 23 Ekim 2021 Cumartesi 15:34
23 Ekim 2021 Cumartesi 14:47

Çin'in olası müdahalesine karşı bugüne kadar net bir tavır almayan ABD, dün Joe Biden'ın açıklamaları ile birlikte tarafını net bir şekilde belli etmiş oldu.

"TAYVAN'I SAVUNACAĞIZ"

CNN yayınında Çin'in Tayvan'a yapacağı olası bir saldırıda Tayvan'ı savunacaklarını söyleyen ABD Başkanı Biden, bu konuda verilmiş taahhütlerinin olduğunu söyledi.

"ÇİN VE RUSYA DA BİLİYOR"

Açıklamasının devamında Biden, Çin ve Rusya ordularının ABD ordularına yetişemeyecek olduğunu belirterek, “Çin, Rusya ve dünyanın geri kalanı bizim dünya tarihindeki en güçlü orduya sahip olduğumuzu biliyor” dedi.

Biden'ın bu açıklaması tüm dünyada şok etkisi yarattı ve bunların çalan 'savaş çanları' olduğu şeklinde yorumlandı.

Beyaz Saray'dan gerilimi tırmandıran sözlerin ardından ortalığı sakinleştirmek adına, "Başkanımız politikamızda herhangi bir değişiklik açıklamadı ve politikamızda bir değişiklik yok" açıklaması yapıldı.

Hemen ardından Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki düzenlediği basın toplantısında, ABD politikasında hiçbir değişiklik olmadığını defalarca açıklamak zorunda kaldı.

Psaki, Savunma Bakanı Lloyd Austin'in ABD'nin Tayvan politikasını "açık bir şekilde aktardığını" belirterek "Bay Austin daha önce de bu varsayımları tartışmayı reddetti. ABD Tayvan'a kendisini savunması için yardım etmeye devam edecek" dedi.

Pekin, yıllardır Tayvan'ı kendi toprakları olduğunu iddia ediyor ve son haftalarda askeri ve siyasi baskıyı önemli ölçüde artırarak gerilimi on yıllardır en yüksek seviyesine çıkardı.

ABD'nin gizlice Tayvan birliklerini eğitmesi iki ülkenin arasındaki gerilime ABD'yi de katarken Biden'ın tartışılan sözleri Pekin'de ciddi bir öfkeye yol açtı.

 

 

Yorumlar