Çavuşoğlu:Ben böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle hiç çalışmadım

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın söylediklerine karşı tepki gösteren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ''Ben böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle hiç çalışmadım. Seçim zamanında Türkiye'yi malzeme yapmaya başladı" dedi.

Çavuşoğlu:Ben böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle hiç çalışmadım
Son Güncelleme: 10 Şubat 2020 Pazartesi 15:05
10 Şubat 2020 Pazartesi 14:55

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Miroslav Cerar ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, Rusya ile devam eden İdlib görüşmelerini değerlendirdi, görüşmelerin ilk turunda mutabakat sağlanamadığını söyledi.

"Rejimin saldırıları durdurulmalı, yoksa gerekli adımları atacağımızı zaten söyledik'' diyen Bakan Çavuşoğlu görüşmelerden sonuç çıkmazsa Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Putin'in bir araya gelebileceğini de açıkladı.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

(Rusya heyetiyle İdlib görüşmeleri) Bir yol üzerinde uzlaşı olsaydı bugünkü toplantıya ihtiyaç olmazdı. İlk görüşmede öneriler oldu, bir mutabakat sağlandı. İdlib'de ateşkese riayet edilmelidir. İdlib'de bir an önce ateşkes sağlanmalı. Rejim saldırgan tutumunu bir an önce sona erdirmeli.

(KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın açıklaması) Seçim zamanında Sayın Akıncı Türkiye'yi malzeme yapmaya başladı. KKTC içindeki iç siyasetten sorumlu bir insan değilim. Kendi kendine soru sorup cevap veriyor. Türkiye'yi malzeme ediyor. Böylesine dürüst olmayan bir siyasetçi ile çalışmadım. İlginç bir biçimde Türkiye'ye saldırmayı tercih ediyor. Kıbrıs Türk halkına böyle dürüst olmayan bir siyasetçi yakışmıyor. Akıncı ne yapmak istiyor, Türkiye'ye niye saldırıyor? Bunları Kıbrıs Türk halkının çok iyi düşünmesi gerekir diye vurgulamak istiyorum.''

Mustafa Akıncı ne demişti?

The Guardian Gazetesi'nin “Kırım tarzı ilhak ihtimali” sorusunu “korkunç” diye yanıtlayan ve “Türkiye’nin kendi çıkarlarına aykırı” diye değerlendiren KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, kendi vizyonunun tümüyle farklı olduğunu savunmuştu. "İkinci bir Tayfur Sökmen* olmayacağım" diyen Akıncı, Kıbrıs'ta federal çözümüne bir an önce varılması gerektiğini ifade ederek, "Acele etmemiz lazım. Bunca yıldan sonra bir dönüm noktasına, belirleyici bir ana geldik" demişti.

Akıncı, "Kıbrıslı Türkler laik, demokratik ve çoğulcu kimliğini korumak istiyor" diye konuşmuştu. Tayfur Sökmen, Fransız mandasına bağlı Hatay Devleti'nin 1939'da referandumla Türkiye'ye bağlanmasını kabul etmişti.

 

Yorumlar