Bedri Gencer kimdir, kaç yaşında, nereli, Twitter?

Bedri Gencer kimdir, kaç yaşında, nereli, Twitter? sorusu Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bedri Gencer'in deprem sonrası yaptığı paylaşımla gündem oldu. Peki, Bedri Gencer kimdir, kaç yaşında, nereli, Twitter? Detaylar haberimizde…

Bedri Gencer kimdir, kaç yaşında, nereli, Twitter?
Son Güncelleme: 28 Ocak 2020 Salı 10:12
28 Ocak 2020 Salı 10:04

Bedri Gencer kimdir, kaç yaşında, nereli, Twitter? Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bedri Gencer yaptığı açıklamalarla gündem oldu. Kişisel Twitter hesabından açıklama yapan Gencer, "Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım” ifadelerini kullandı. Peki Bedri Gencer kimdir, kaç yaşında, nereli, Twitter? sorularının yanıtı haberimizde…

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü'nde görevli Prof. Dr. Bedri Gencer, geçtiğimiz hafta cuma akşamı meydana gelen Elazığ depreminin ertesi günü sosyal medya hesabı üzerinden tartışmalara yol açan bir paylaşım yaptı.

Gencer'in Twitter'dan yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“Gayretullaha dokunmak edebiyat değildir. AIDS, ebola virüsü… Avustralya, Çin gayretullaha dokundu azap geldi. Maazallah, biz de zinayı, livatayı yasallaştırarak, Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı” ifadelerini kullandı.

Gencer, gelen tepkilerin ardından paylaşımını kaldırdı.

Paylaşımı hakkında açıklama yaptı

Gencer, tartışmaların ardından kaldırdığı paylaşımla ilgili sosyal medya hesabından şu açıklamalarda bulundu;

"Millet olarak kalbimizin Elazığ hüznü, duası ve gayreti ile dolu olduğu bu günlerde bu konu hakkında açıklama yapmak zorunda kaldığım için hakkınızı helal ediniz.

Aziz milletimizin başı sağ olsun, fedakâr kahramanlarımıza selam olsun. İlim adamının vazifesi, doğrular kadar yanlışları göstermek, haksızlıklara karşı çıkmaktır.

Burada sık sık dinen meşrû yaşta evlendikleri halde hapse atılan babaların çocuklarının âhının tutacağı uyarısında bulunuyoruz.

Maksadı belli bazı yayın organları tarafından hedef haline getirildiğimiz şekliyle, son mesajımızda eğer milletçe yüreğimizin yandığı Elazığ depremini kasd etseydik “gayretullaha dokunduk” şeklinde bir ifade kullanırdık, “gayretullaha dokunmayalım” değil.

Buna rağmen haysiyet cellatları, depremle ilgisi olmadığı için, çarpıtılmaması amacı ile mesajı kaldırdığımız halde mesajımızı depremle ilişkilendirerek, şahsımı hedef haline getirdiler, getirmeye devam ediyorlar.

Aziz milletimizin firaseti, elbette hakikatin tanığıdır. Bir kez daha tüm kayıplarımız için rahmet diliyor, kamuoyuna saygılar sunuyorum.

Bedri Gencer kimdir, kaç yaşında, nereli, Twitter?

Konya’da 8 Nisan 1968 yılında doğan Bedri Gencer İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Eğitim hayatında Mimar Sinan Üniversitesi'nden 1991 yılında Sosyoloji lisansı, Marmara Üniversitesi'nden 1993'de İktisat Tarihi yüksek lisansı, İstanbul Üniversitesi'nden Uluslararası İlişkiler doktora derecesi ise 1998'de tamamladı.

Doçent unvanını 2004'de siyaset bilimi alanında aldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü'ne 2009 yılında profesör olarak atandı. Sosyal ve siyasal teori alanında akademik çalışmalarına devam etmektedir. 2009 yılında çıkan İslam'da Modernleşme, 1839-1939 adlı eseri, Türkiye'de ses getirdi.

Bedri Gencer'in Twitter sayfasına @GencerBedri adresinden ulaşabilirsiniz.

Eserleri

İslam'da modernleşme

Modernliğin Hikmetinden Sual

Hikmet Kavşağında

Edmund Burke ile Ahmed Cevde

İslam'da Modernleşme (1839-1939)

Hikmet Kavşağında Edmund Burke ile Ahmed Cevdet

 

 

 

Yorumlar