Bakan Kurum'dan Dünya Bankası ve AB ile görüşme

Bakan Kurum, Gaziantep’te Dünya Bankası Türkiye Direktörü Humberto Lopez ve Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile beraberlerindeki heyeti kabul etti. Ayrı saatlerde yapılan ikili görüşmelerde Türkiye’ye “yanınızdayız” vurgusu yapılan destek mesajları verildi

Bakan Kurum'dan Dünya Bankası ve AB ile görüşme - Sayfa 1

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bugün Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kurulan Bakanlık koordinasyon merkezinde Dünya Bankası Türkiye Direktörü Humberto Lopez ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile beraberlerindeki heyetleri kabul etti.

1 7
 
Bakan Kurum'dan Dünya Bankası ve AB ile görüşme - Sayfa 2

İkili görüşmelerde, 11 ilde yaklaşık 14 milyon vatandaşı etkileyen “asrın felaketi” Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından hükümetin gösterdiği çabaya vurgu yapılarak destek mesajları verildi.

2 7
 
Bakan Kurum'dan Dünya Bankası ve AB ile görüşme - Sayfa 3

“Devletimizin tüm imkanlarıyla ilk andan itibaren sahada depremzede kardeşlerimizin yanında olduk”

Bakan Kurum, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Humberto Lopez’i kabulünde, deprem bölgesinde yapılan çalışmaları aktardı. Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaklaşık 14 milyon vatandaşı etkilediğini ifade eden Bakan Kurum, “Devletimizin tüm imkanlarıyla ilk andan itibaren sahada depremzede kardeşlerimizin yanında olduk. Birlikte hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın ihtiyacını giderme gayreti içerisinde olduk. Hızlıca arama-kurtarma çalışmalarını yürüttük. Ardından da geçici barınma alanları için çalışmalarımızı başlattık. Şu an itibariyle hasar tespitleri yüzde 85 seviyelerine getirdik.” dedi. Bakan Kurum, devlet olarak yaşanan afetin ilk anından bugüne kadar yapılan çalışmaları da sözlerine ekledi.

3 7
 
Bakan Kurum'dan Dünya Bankası ve AB ile görüşme - Sayfa 4

“16 Martta Brüksel’de AB girişimiyle Türkiye’ye destek konferansı düzenlenecek”

Bakan Kurum, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’u kabulünde deprem bölgesindeki yapılan çalışmalar ve son durumu aktardı. 

4 7