Bakan Çavuşoğlu: Tel Aviv’e büyükelçi atama kararı aldık!

Bakan Çavuşoğlu "Tel Aviv’e büyükelçi atama kararı aldık. İsimler açıklanacak. Ve süreç resmen başlamış olacak." dedi

Bakan Çavuşoğlu: Tel Aviv’e büyükelçi atama kararı aldık!
Son Güncelleme: 17 Ağustos 2022 Çarşamba 17:18
17 Ağustos 2022 Çarşamba 14:25

İsrail Başbakanı Yair Lapid, İsrail ve Türkiye ilişkileri tamamen normalleştirme kararı aldıklarını açıkladı.

İsrail basını, söz konusu gelişmenin; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Yair Lapid arasındaki telefon görüşmesinde alındığı belirtti.

Lapid yaptığı açıklamada, "İsrail ile Türkiye diplomatik ilişkilerde tam normalleşmeye geri dönüyor, karşılıklı büyükelçi atanacak" dedi.

"KARŞILIKLI BÜYÜKELÇİLERİ ATIYORUZ"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da "Karşılıklı büyükelçileri atıyoruz. Tel Aviv'e büyükelçi atama kararı aldık. İsimler açıklanacak. Ve süreç resmen başlamış olacak. Filistin'in haklarını savunmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"EKONOMİ, TİCARET VE TURİZM İLİŞKİLERİ GELİŞTİRİLECEK"

İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada ise; "Türkiye ile ilişkilerin yenilenmesi, bölge istikrarı için önemli bir faktör. Geçtiğimiz sene yaşanan olumlu gelişmelerden sonra İsrail ve Türkiye, tam diplomatik ilişkilere geri dönmeye karar verdi. Dün akşam, Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Alan Oshfiz, Türk Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sedat Önal ile telefonda görüştü. Ülkeler arasındaki ilişkiler derinleştirilecek. Ekonomi, ticaret ve turizm ilişkileri geliştirilecek" denildi.

İSRAİL CUMHURBAŞKANINDAN "DOĞU AKDENİZ" VURGUSU

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog: "Türkiye ile tam diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasını memnuniyetle karşılıyorum. Doğu Akdeniz'de iyi bir ortaklık ve komşuluk hepimiz için önemlidir. Tüm inançların mensupları barış içinde yaşayabilir ve yaşamalıdır."

Yorumlar