Pes dedirten sağlık skandalı! Aynı şırıngayla 30 öğrenciye Kovid-19 aşısı yaptı

Hindistan'ın Madhya Pradesh eyaletinde bir sağlık çalışanının, 30 öğrenciye aynı şırınga ile koronavirüs aşısı yaptığı ortaya çıktı. Skandal olayın ardından sağlık çalışanı hakkında soruşturma başlatıldı.

Pes dedirten sağlık skandalı! Aynı şırıngayla 30 öğrenciye Kovid-19 aşısı yaptı
Son Güncelleme: 28 Temmuz 2022 Perşembe 12:36
28 Temmuz 2022 Perşembe 12:33

Hindistan'ın Sagar semtinde bulunan bir okulda öğrencilere koronavirüs aşısı yapıldı. Çocukların anne babaları, sağlık çalışanının aynı şırıngayla öğrencilere aşı yaptığını görünce durumu okul müdürüne iletti.

Aşılamayı yapan Jitendra Rai adlı sağlık görevlisi ise sağlık departmanı tarafından kendisine sadece bir şırınga verildiğini ve emirlere uyduğunu söyledi.

Eyalet sağlık bakanlığı, olayın üzerine Rai'ye karşı ihmal davası açarken, aşılama için ekipmanların sağlanmasından sorumlu yetkili hakkında da soruşturma başlattı. Muhalefetteki Kongre Partisinden yetkililer, eyaletin sağlık bakanının olay üzerine istifa etmesini istedi.

Şu ana kadar 2 milyardan fazla Covid-19 aşısının uygulandığı ülkede Sağlık Bakanlığı, salgın hastalıkları önlemek amacıyla aşılar için "bir iğne, bir şırınga, sadece bir kez" protokolünü zorunlu kılıyor. Ancak pek çok aksi örneğin yaşandığı dile getiriliyor.

Yorumlar