Savcı Özlem Salkım'ın ölümünde astsubayın cezası belli oldu!

Yozgat'ta geçtiğimiz yıl doğum günü kutlamasında Astsubay Ahmet M.'nin tabancası ile şaka yaparken silahtan çıkan kurşunla hayatını kaybeden Cumhuriyet Savcısı Özlem Salkım ile ilgili davada karar açıklandı. Tutuksuz sanıklardan Ahmet M., 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Savcı Özlem Salkım'ın ölümünde astsubayın cezası belli oldu!
Son Güncelleme: 8 Haziran 2022 Çarşamba 13:25
8 Haziran 2022 Çarşamba 13:23

Yozgat'ın Sorgun ilçesinde, Cumhuriyet Savcısı Özlem Salkım'ın doğum günü kutlamasında Astsubay Ahmet M.'nin tabancası ile şaka yaparken silahtan çıkan kurşunla yaşamını yitirmesiyle ilgili davada karar çıktı.

Sorgun Adliyesi'nde görev yapan Özlem Salkım, geçen yıl 24 Mart'ta Bahçelievler Mahallesi Yazıcıoğlu Caddesi'ndeki evinde, arkadaş grubuyla doğum gününü kutladığı sırada başından tabanca ile vurularak ağır yaralanmış ve hastanede hayatını kaybetmişti.

6 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Salkım'ın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada olay sırasında evde bulunan astsubaylar Ahmet M. ve Mehmet S. hakkında 'taksirle ölüme neden olmak' suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İddianamede; Özlem Salkım'ın doğum gününü kutlamak için arkadaşları Cumhuriyet Savcısı H.A. ile astsubaylar Ahmet M. ve Mehmet S. ile evinde bir araya geldiği, Ahmet M.'nin, Mehmet S. ile mutfakta yiyecekleri hazırlarken belindeki silahı kitaplığın üzerine bıraktığı, sonra grubun birlikte yemek yiyerek, alkol aldığı belirtildi.

Yemek sırasında Mehmet S.'nin kitaplığın üzerindeki silahı gösterip, ''Bu silah kimin?'' demesi üzerine Özlem Salkım'ın tabancayı eline alarak, şaka amacıyla astsubaylara doğrulttuğu, Ahmet M.'nin ''Savcım silahla oynamayın, ağzımızın tadı bozulmasın'' dediği, sonra kendi başına dayadığı sırada ateş aldığı belirtildi.

MAHKEME KARARINI AÇIKLADI

Astsubaylar Ahmet M. ve Mehmet S.'nin tutuksuz yargılandığı Sorgun 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davada karar çıktı.

Karar duruşmasında sanıklardan Ahmet M. ile taraf avukatları hazır bulunurken, diğer sanık Mehmet S. katılmadı.

Özlem Salkım’ın anne ve babası da duruşmada yer aldı. Savcı, mütalaasını açıklayarak, 2 sanık hakkında 'taksirle ölüme neden olmak' suçundan 6 yıla kadar hapis talep etti.

SANIKLARDAN BİRİ 2,5 YIL HAPİS CEZASI ALDI, DİĞERİ BERAAT ETTİ

Sanık Ahmet M., mütalaayı kabul etmeyerek, beraatını talep etti. Avukat beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme, silahın sahibi Ahmet M.'ye 'taksirle ölüme neden olmak' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Diğer sanık Astsubay Mehmet S.'nin ise beraatına karar verildi. Özlem Salkım'ın babası Ramazan Salkım, karara tepki göstererek, istinafa itiraz başvurusu yapacaklarını söyledi.

Yorumlar