Anadolu Ajansı’nın denetim yetkisi Cumhurbaşkanlığı’nda!

Anadolu Ajansı’nın, faaliyet, bütçe ve örgütlenme denetimi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na devredildi.

Anadolu Ajansı’nın denetim yetkisi Cumhurbaşkanlığı’nda!
Son Güncelleme: 19 Nisan 2019 Cuma 11:59
19 Nisan 2019 Cuma 11:57

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile yayınlanan kararnamede Anadolu Ajansı’nın bütçe, faaliyet ve örgütlenmesi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yürütülecek.

Söz konusu düzenlemeyle Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının görevlerini düzenleyen maddeye, “kamu kurum ve kuruluşlarınca uygulanacak kurumsal iletişim standartlarını belirlemek” bendi de eklendi.

Söz konusu kararnamede yapılan değişiklikle ayrıca Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı her yıl kendi bütçesinin Anadolu Ajansı bölümündeki ödeneği aşmamak üzere, Anadolu Ajansı ile en çok 5 yıllık sözleşme yapmaya yetkili olurken, Anadolu Ajansı’nın faaliyet, bütçe, örgütlenme ve insan kaynakları yönetimi üzerinde denetim yetkisine de sahip hale geldi.

Bu denetime ilişkin usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından belirlenecek. Yapılacak sözleşmede Anadolu Ajansı yöneticilerinin atanma yolları da tanımlanacak.

Prof. Dr. Fahrettin Altun idaresinde yurt içinde ve uluslararası alanda Türkiye’nin iletişim ve tanıtım faaliyetlerini yöneten Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın yetkileri arasında Basın İlan Kurumu’nun denetimi de bulunuyor. TRT de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın ilgili kurumu olarak faaliyet gösteriyor.

Yorumlar