Ana bilim dalı başkanından tartışma yaratan açıklamalar

Katıldığı bir programda konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Ana Bilim Dalı Başkanı İbrahim Emiroğlu'nun “Kızlar âdet olur, âdet olmak bir hastalıktır ve mutlaka tedavi olmaları gerekir. 15 yaşındaki kızlar evlenebilir” demesi tepkilere yol açtı.

Ana bilim dalı başkanından tartışma yaratan açıklamalar
Son Güncelleme: 4 Aralık 2018 Salı 16:34
4 Aralık 2018 Salı 13:09

Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü / Mantık Ana bilim Dalı Başkanı İbrahim Emiroğlu, ‘Peygamberimiz ve Gençlik’ adlı konferansa katıldı. Emiroğlu’nun burada yaptığı konuşma tepkilere neden oldu.

 Cumhuriyet’te yer alan habere göre İbrahim Eroğlu, Eğitim-İş Sendikası, Güzelbahçe Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Etkinlikleri Haftası’nda öğrencilere verilen “Peygamberimiz ve Gençlik” adlı konferansın içeriği ile ilgili olarak İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve 9 Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne suç duyurusunda bulundu.

Sendika tarafından yapılan açıklamada, “22 Kasım 2018 tarihinde Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Peygamberimiz ve Gençlik” adlı konferansta İslam dini ile ilgisi olmayan, peygamberin ahlakı ile uyuşmayan, ortaçağ zihniyetini barındıran iddia ve söylemlerle ilgili olarak suç duyurusunda bulunduk. Dinle ilgisi olmayan ve gençlerimizi kindar yetiştirmeyi hedefleyen her türlü uygulamanın takipçisi olmaya devam edeceğiz” dendi.

“15 yaşındaki kızlar evlenebilir”

İlçedeki ortaokullardan 7. ve 8. sınıflardan 30’ar, liselerden ise 40’ar öğrencinin, ikişer öğretmen eşliğinde katılımının istendiği belirtilen suç duyurusu dilekçesinde, konferansla ilgili şu bilgiler verildi:

“Etkinlikte konuşmacı Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu (DEU İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü / Mantık Anabilim Dalı Başkanı) tarafından yapılan anlatımlar, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Temel Hak ve Özgürlükler kapsamında oldukça sıkıntılı olup din, felsefe ve cinsiyet üzerinden büyük ayrımcılık ve nefret söylemleri içermektedir. Prof. Emiroğlu tarafından;

‘Kızlar âdet olur, âdet olmak bir hastalıktır ve mutlaka tedavi olmaları gerekir. 15 yaşındaki kızlar evlenebilir. Kızlar tesettüre girsinler, edepli olsunlar’

‘LGBTİ masum gibi gösteriliyor, tedavi olmaları lazım.’

‘Laiklik en büyük tehlikedir’ gibi ifadeler kullanılmıştır.”

“Bizim ilgimiz yok”

Çocuklarının bu etkinliğe zorla götürüldüğünü öğrenen velilere, şikâyet için gittikleri okul yöneticilerinden "Bizim ilgimiz yok, toplantıyı müftülük düzenledi" bilgisi verildiği öğrenildi.

 

Yorumlar