ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield, ABD Temsilciler Meclisi'nde oylanan yasa tasarılarıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı
Son Güncelleme: 30 Ekim 2019 Çarşamba 10:27
30 Ekim 2019 Çarşamba 10:13

ABD Temsilciler Meclisi'nde oylanan yaptırım yasa tasarılarıyla ilgili ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

ABD Temsilciler Meclisi, dün Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonuna ilişkin Türkiye'ye bazı yaptırımlar getirilmesini öngören yasa tasarısını oy çokluğu ile kabul etmişti. Tasarıya 403' vekil "evet" oyu kullanırken, "hayır" oyları 16'da kaldı.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Eliot Engel ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Mike McCaul tarafından ay ortasında sunulan tasarıda Barış Pınarı Harekatı ile alakalı olarak bazı Türk yetkililere yaptırım öngörüyor. Ayrıca tasarıda Türkiye'ye silah satışının askıya alınması ve bazı finansal yaptırımlar da öngörülüyor. Tasarının yasalaşması için, tasarının Senatoda da aynı şekilde kabul edilmesi ve sonra Başkan Donald Trump tarafından onaylanması gerekiyor.

Ancak Temsilciler Meclisi'nde üçte iki çoğunluğun üzerindeki oy ile geçen tasarı, Senato'dan da aynı oranda oy alırsa, Trump'ın önüne gitmeden doğrudan yasalaşacak.

Türkiye'den kınama

Türkiye'den ise yasa tasarısı ile ilgili olarak yanıt gecikmemiş ve karar şiddetle kınanmıştı.

Dışişleri Bakanlığı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Barış Pınarı Harekatımız gerekçe gösterilerek ülkemize yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarısının bugün ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edilmesini şiddetle kınıyoruz." ifadelerine yer verilmişti.

Yorumlar