Erdoğan’dan S-400 değerlendirmesi: ABD’de sesler biraz yükselir sonra normale döner

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin MYK toplantısında gündemi değerlendirdi.

Erdoğan’dan S-400 değerlendirmesi:  ABD’de sesler biraz yükselir sonra normale döner
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:04
13 Temmuz 2019 Cumartesi 08:43

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul seçimlerinin ardından son değerlendirme toplantısını partisinin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’yla (MKYK) yaptı. Erdoğan burada gündemi değerlendirdi.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, MKYK toplantısında, seçim sonuçlarının ve yerel taleplerin değerlendirilmesinden çok hükümetin genel politikaları üzerinde duruldu. Edinilen bilgiye göre Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmeyi üyelere aktarırken şunları söyledi:

“G-20 toplantısında Sayın Trump, dünya basınının önünde bizim haklı olduğumuzu söyledi. S-400 konusunda iş bitmiştir. Teslimin başlaması ile birlikte bu konu ABD’de de yeniden gündem oluşturur, sesler biraz daha yükselebilir ama bir süre sonra normale dönecektir. Bizim ciddi olduğumuzun onlar da farkında. Ben bir süre sonra bu tavrın değişeceğini düşünüyorum.”

Suriye politikası

Milletvekili toplantılarında olduğu gibi Suriyeli göçmenler sorununun MKYK’da da gündem olması üzerine, Erdoğan alacakları önlemlerle ilgili olarak başlıklar sıraladı. Erdoğan, “Suriyelilerin dönüşü teşvik edilecek. Bu arada da Türkiye’de suça karışan olursa derhal sınırdışı edilecekler. Ücretsiz sağlık hizmeti uygulamasına da son vermeyi düşünüyoruz. Hastanelerdeki sağlık hizmeti ve ilaçlar için katkı payı alacağız” dedi. Erdoğan, Suriyelilerin Türkiye’ye kabul edilmesi sürecinde hükümetin önünde başta bir seçenek olmadığını da belirterek, “O zaman Suriyelilere kapılarımızı açmak zorundaydık. Aynı durum bizim başımıza da gelebilirdi. Suriyelilerden dönenler oldu. Dönüşleri de sağlayacağız” dedi.

“Faizlerin düştüğünü göreceksiniz”

Erdoğan, ekonomik gelişmelerle ilgili de bilgi paylaştı. Birçok olumsuzluğu faizlerin yüksek olmasına bağlayan Erdoğan, “Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması da buna dayanıyor. Yüksek faiz beraberinde yüksek enflasyonu getirdi. Önümüzdeki süreçte faizlerin düştüğünü göreceksiniz. Faizlerin düşmesiyle birlikte tek haneli enflasyonu da göreceğiz. Yıl sonuna doğru tedbirlerin olumlu etkisi görülecek. 2020’den itibaren de atak yapılacak ve sıçrama dönemine gireceğiz” dedi.

 

 

Yorumlar