Abd Başkanı Trump'ın azil süreci resmen başladı

ABD Temsilciler Meclisi, Trump'ın azil sürecini resmileştiren tasarıyı onayladı. Tasarı, meclis üyelerinin 196 "hayır" oyuna karşı, 232 "evet" oyu ile kabul edildi

Abd Başkanı Trump'ın azil süreci resmen başladı
Son Güncelleme: 31 Ekim 2019 Perşembe 21:01
31 Ekim 2019 Perşembe 20:18


ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump’a yönelik azil sürecinin prosedürlerini resmileştiren karar tasarısını onayladı.

ABD Temsilciler Meclisi, Trump'ın azil sürecine yönelik prosedürlerin resmileşmesini ve belirlenmesini öngörülen karar tasarısını bugün oyladı.

Tasarı, meclis üyelerinin 196 "hayır" oyuna karşı, 232 "evet" oyu ile kabul edildi.

Oylamaya katılan Cumhuriyetçi vekillerden tasarıya karşı "evet" oyu çıkmaması dikkati çekti.

Trump'a yönelik azil soruşturması

ABD Başkanı Trump'ın, Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy'e, temmuzda yaptığı telefon görüşmesinde, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD'nin ülkesine yardım edeceğini söylediği iddia edilmiş, ABD Kongresi'ndeki Demokratlar da bu iddia üzerine azil soruşturması başlatmıştı.

Trump ise Zelenskiy ile görüşmesinin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuş ancak Trump'ın telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık askeri ve mali yardımın askıya alındığını açıklaması dikkati çekmişti.

Beyaz Saray, görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlarla görüşme arasında ilişki olmadığını savunmuştu.

Beyaz Saray'dan tepki

Beyaz Saray'dan karara tepki gecikmedi. Trump, sosyal medya mesajında "Amerikan tarihinin en büyük cadı avı" diye yazdı, "Azil aldatmacası amerikan borsalarını olumsuz etkiliyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar