Bakan Kurum: 5 bin 61 konuttan oluşan İzmir tarihinin en büyük dönüşüm çalışmasını başlattık

Bakan Kurum, İzmir’de depremden hasar gören alanlarda yürütülen çalışmaları inceledi. Bakan Kurum, “Sabahlara kadar enkaz alanlarında onlarla birlikte yakınlarında bekleyen vatandaşlarımızın kardeşlerimizin acısına ortak olduk. Onlara bir söz verdik. Dedik ki; "Biz hızlı bir şekilde konutlarımızı yapacağız. Sizlere teslim edeceğiz.' 5 bin 61 konuttan oluşan İzmir tarihinin en büyük dönüşüm çalışmasını başlattık” dedi

Bakan Kurum: 5 bin 61 konuttan oluşan İzmir tarihinin en büyük dönüşüm çalışmasını başlattık - Sayfa 1

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim 2020'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından yıkılan Rıza Bey Apartmanı ve Bayraklı rezerv konut alanında yürütülen çalışmaları yerinde inceledi. Bakan Kurum’a incelemelerde İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ve milletvekilleri eşlik etti.

1 16
 
Bakan Kurum: 5 bin 61 konuttan oluşan İzmir tarihinin en büyük dönüşüm çalışmasını başlattık - Sayfa 2

Bayraklı rezerv alanında açılamalarda bulunan Bakan Kurum, İzmir’de depremzede vatandaşlarla bir araya geldiklerini ifade ederek, “İzmir'de ilk önce depremin temsili Rıza Bey Apartmanı’nda, yeni yapılan konutlarımızı gördük. Esnafımızla bir araya geldik, iş yerlerimizi vatandaşlarımız ziyaret ettik. Depremin o acılarının tamamen ortadan kaldırıldığı bir sürece hep birlikte yerinde görmüş olduk. Bu açıkçası bizi ziyadesiyle mutlu etti. Depremde, eşini Ahmet amcamızı kaybeden Hatice teyzemizin evine ziyarete gittik.  Onun duygu dolu sözleriyle, hatıralarını hep birlikte yâd ettik. Şimdi de yeni evinde onu mutluluğunu gördük, şahit olduk. Bizim için de mutlulukların en güzeli buydu.” dedi.  

2 16
 
Bakan Kurum: 5 bin 61 konuttan oluşan İzmir tarihinin en büyük dönüşüm çalışmasını başlattık - Sayfa 3

“İzmir'imizde verdiğimiz tüm sözleri yerine getirebilmek için altyapıdan, üst yapıya bütün çalışmaları kararlı bir şekilde yürütmeye ve ihya etmeye devam ediyoruz”

Bakan Kurum, depremzede vatandaşalar için rezerv alanında konut yapacaklarını ifade ettiklerini hatırlatarak, “İzmir için deprem riski taşımayan sosyal donatılarıyla okullarıyla camisi, altyapısı ile İzmir'de yeni bir uydukent olacak Bayraklı'mızdaki hemen şehir hastanemizin yanındaki alanın ziyaretini gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine 81 ilimizde tüm ekibimizle birlikte bir mücadele sürdürüyoruz. Mücadelemizin adı ‘Büyük ve Güçlü Türkiye’. 21. yüzyılın Türkiye'sinde, Türkiye'nin muhteşem Türk şehirleri anlayışıyla ‘Sürdürülebilir Türkiye Yüzyılı’ anlayışıyla 81 ilimizde yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. İzmir'imize de verdiğimiz tüm sözleri yerine getirebilmek adına altyapıdan, üst yapıya bütün çalışmaları yine kararlı bir şekilde yürütmeye, ihya etmeye devam ediyoruz.” diye konuştu.

3 16
 
Bakan Kurum: 5 bin 61 konuttan oluşan İzmir tarihinin en büyük dönüşüm çalışmasını başlattık - Sayfa 4

“5 bin 61 konuttan oluşan İzmir tarihinin en büyük dönüşüm çalışmasını başlattık”

Bakan Kurum, depremin ardından sahadan bir an olsun ayrılmadıklarını söyleyerek, “Sabahlara kadar enkaz alanlarında onlarla birlikte yakınlarında bekleyen vatandaşlarımızın kardeşlerimizin acısına ortak olduk. Onlara bir söz verdik, dedik ki; "Biz hızlı bir şekilde konutlarımızı yapacağız. Sizlere teslim edeceğiz.' 5 bin 61 konuttan oluşan İzmir tarihinin en büyük dönüşüm çalışmasını başlattık. Hem Bayraklı merkezde ve yedi bölgede, hem de rezerv alan da olmak üzere 5 bin 61 konutun çalışmalarını, bir taraftan enkazları kaldırırken diğer taraftan da yeni konutların yapımını sürdürmek amacıyla çalışmalarımızı yürüttük. 1 yıl bile geçmeden Sayın Cumhurbaşkanımızın teşvikleriyle Bayraklı merkezdeki ilk anahtarları vatandaşlarımıza teslim ettik. Ardından etaplar halinde konutlarımızı bitirmek suretiyle depremzede kardeşlerimize teslim ediyoruz.” dedi.

4 16