Bakan Koca duyurdu: 40 yaş üzeri vatandaşların aşı takvimi netleşiyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 40 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasını Haziran ayı sonuna kadar bitirmeyi hedeflediklerini belirterek, "ABD’de aşılama 18 yaşa indi. Biz de Ağustos ayında bu seviyeye gelmeye çalışacağız." dedi.

Bakan Koca duyurdu: 40 yaş üzeri vatandaşların aşı takvimi netleşiyor
Son Güncelleme: 26 Nisan 2021 Pazartesi 14:30
26 Nisan 2021 Pazartesi 14:27

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsle mücadelede en önemli faktörlerden biri olan aşılama çalışmasıyla ilgili bilgi verdi. Bakan Koca, Haziran ayı sonuna kadar 40 yaş üstü vatandaşların aşılanmasını bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bakan Koca, Korkusuz gazetesi yazarı Gürkan Hacır'a aşılama çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Koca, aşılama yaşının 55 yaş üstüne çekilmesinin nedeninin aşı stoğunun 8 milyon doza düşmesinin olduğunu söyledi.

Bakan Koca, 30 milyon doz BionTech aşının gelmesini beklediklerini belirterek, "Sinovac firması taahhüt ettiği takvime ne yazık ki uymuyor. Nisan ayı içerisinde 100 milyon aşının gelmesi gerekiyordu, yollayamadılar. Bu firmanın üretim eksikliğinden değil Çin hükümetinin üretilen aşıları kendi ülkesi için kullanmasından kaynaklanıyor. Biontech de ise biliyorsunuz 4.5 milyon doz almıştık. 30 milyona tamamlayacağız. Haziran ayı sonuna kadar 30 milyon doz gelmiş olacak. Bu sayıyı 60 milyona revize etmeye çalışıyoruz. Uğur Şahin hoca ile sürekli temas halindeyim. Pazartesi tekrar görüşeceğim" dedi.

HAZİRAN SONUNA KADAR 40 YAŞ ÜZERİ VATANDAŞLARI AŞILAMAYI HEDEFLİYORUZ"

Sağlık Bakanı Koca, aşılama takvimi ile ilgili yaptığı açıklamada 40 yaş üstü vatandaşların Haziran ayı sonuna kadar aşılamayı hedeflediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Haziran ayı sonuna kadar 40 yaş üstü herkesi aşılamayı hedefliyoruz. Ağustos Eylül Ekim ayında aşılama da sorun kalacağını düşünmüyorum. Çünkü hem üretim kapasitesi giderek artıyor hem de yeni aşılar devreye giriyor.

40 yaş üstü nüfus 35 milyon. Bunun yaklaşık 3 milyonu hastalığı atlattı iyileşti. Kalan 32 milyon vatandaşımızın da gene yaklaşık 12 milyonu aşılandı. 20 milyon kişiyi de Haziran sonuna kadar aşılarsak 40 yaş üstü herkes aşılanmış olacak.

Anlaşmalar bazında bakacak olursak Çin, Rus ve Alman aşılarından toplam 210 milyonluk bir anlaşmayı Haziran sonuna kadar sağlamış durumdayız. Ama tedarik durumu önemli. Biz gene de aksamaları da dikkate alarak Haziran sonunda 40 yaş üstü aşılanmamış kimse kalmamasına çalışıyoruz. ABD’de aşılama 18 yaşa indi. Biz de Ağustos ayında bu seviyeye gelmeye çalışacağız."

Yorumlar