Meteoroloji tarih verip uyardı: 4 gün boyunca sürecek

Meteoroloji'nin son değerlendirmelerine göre, Türkiye'de yeniden yağışlı havanın etkili olması bekleniyor. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen ise, toz taşınımı uyarısında bulunarak, "Bu akşam başlar salı günü Türkiye'yi terk eder." dedi. Bursa ve İstanbul'da görülecek tozun en çok Muğla ve Aydın'da daha fazla görüleceğini belirtti.

Meteoroloji tarih verip uyardı: 4 gün boyunca sürecek
Son Güncelleme: 16 Nisan 2022 Cumartesi 13:09
16 Nisan 2022 Cumartesi 13:06

Meteoroloji'nin son tahminlerine göre, Türkiye yarından itibaren yeniden yağışlı havanın etkisi altına giriyor. İstanbul'da başlayacak yağmurun akşam saatlerinde şiddetlenmesi bekleniyor. Aynı zamanda CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen de toz taşınımı nedeniyle vatandaşlara uyarılarda bulundu. Sahra tozunun en çok Muğla ve Aydın'da görüleceğini belirten Şen, İstanbul ve Bursa'da da görüleceğini söyledi.

Bugün ülke genelinde az bulutlu ve açık bir hava beklenirken öğle saatlerinden sonra Ağrı, Van ve Hakkâri çevrelerinin yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, yüksek kesimlerinin ise karla karışık yağmur ve kar yağışlı olması bekleniyor.

Sabah ve gece saatlerinde Marmara'nın güney ve doğusu ile iç kesimlerde pus ve yer yer sis, doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunuyor.

SAHRA TOZU UYARISI

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda toz taşınımı uyarısında bulundu. Prof. Dr. Şen, "Bu akşamdan başlayarak akşam saatlerinde güney Ege ve Batı Akdeniz Bölgesi'nde, gece yarısından sonra Ege ve Marmara'da, yarın batı bölgelerde (İç Anadolu dahil) sahra tozu görülecek. Pazartesi Güneydoğu Anadolu'da görülecek. Pazartesi batı bölgeleri, salı günü Türkiye'yi terk eder" mesajını paylaştı.

TOZ EN ÇOK MUĞLA, AYDIN VE ANTALYA'DA GÖRÜLECEK

Prof. Dr. Şen, "Toz batıda yarın en fazla önce Muğla, Aydın ve Antalya'nın batısı, sonra İzmir, Manisa Çanakkale ve Balıkesir'de görülecek. Bursa ve İstanbul'da da toz görülecek" dedi.

YARIN AKŞAM YAĞMUR ŞİDDETLENECEK

Prof. Dr. Şen, "Yarın Kuzey Ege ve Marmara'da başlayacak yağmur havadaki tozu aşağıya indirir. Marmara'da (İstanbul dahil) yarın sabah saatlerinde başlayacak yağmur akşam şiddetlenir. Pazartesi de yağmur devam eder, salı günü Anadolu'ya kayar" ifadelerini kullandı.

Yorumlar