Altılı masa seçim güvenliği adımlarını açıkladı: 4 ana başlıkta sıralandı

Altı partinin oluşturduğu Seçim Güvenliği Komisyonu, Ankara'da bir araya gelerek 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için izlenecek yol haritasını açıkladı. Çalışmalar 4 ana başlık altında sıralandı.

Altılı masa seçim güvenliği adımlarını açıkladı: 4 ana başlıkta sıralandı
Son Güncelleme: 6 Haziran 2022 Pazartesi 16:18
6 Haziran 2022 Pazartesi 16:15

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi'nin bir araya gelerek oluşturduğu Seçim Güvenliği Komisyonu, seçim öncesinden ve sonuna kadar alınan tedbirleri 4 ana başlık altında toplayarak kamuoyuna açıkladı.

Partilerin ortak çalışması, seçim öncesi, seçim sürecinde yapılacak çalışmalar, seçim günü yapılacak çalışmalar ve seçim sonrasında yapılacaklar şeklinde 4 başlıkta sıralandı.

Sputnik'te yer alan habere göre, komisyonun çalışmalarını CHP'den Oğuz Kaan Salıcı, DEVA Partisi'nden İdris Şahin, Demokrat Parti'den İlay Aksoy, Gelecek Partisi'nden Ayhan Sefer üstün, İYİ Parti'den Şenol Sunat, Saadet Partisi'nden Hasan Bitmez birlikte açıkladı.

SEÇİM ÖNCESİ ALINACAK ÖNLEMLER

Her parti seçim kütüklerini YSK’dan alarak bunlar üzerinde çalışma yürütecek. 'Anormal sayıda seçmen kaydı, vefat ettiği halde kütüğe yazılanlar' gibi başlıklar değerlendirilecek.

Sandık başı işlemlerini takip edecek kadrolar belirlenecek. Yaklaşık 200 bin civarında kurulacak sandık için görevlisi belirlenecek. Bu görevliler eğitimden geçirilecek.

Partiler ortak seçim alt yapısı sayesi oluşturacak. Bu konuda partiler iş birliği yapacak

SEÇİM TAKVİMİ BOYUNCA YAPILACAKLAR

Sandık kurulu başkanı ve memur üye belirleme süreci takip edilecek

Her siyasi parti seçim sürecinde düzenleyeceği, miting, toplantı benzeri faaliyetler konusunda diğer partileri bilgilendirecek.

Altılı masayı oluşturan partiler propaganda faaliyetlerinin sağlıklı, eşit ve adil şekilde yürütülmesi için iş birliği yapacak.

SEÇİM GÜNÜ YAPILACAKLAR

Seçim günü bütün sandık kurullarının mevzuata uygun şekilde oluşumu takip edilecek.

Sandık başından gerçekleşecek, usulsüz işlemleri, mükerrer oy kullanımı, kamu gücü kullanarak yapılan manipülasyonlar ile yerel ve yöresel müdahaleler konusunda şikayet ve itiraz yolarını kullanılacak.

Seçmenin oy vermesi teşvik edilerek ve kolaylaştırılacak

SEÇİM SONRASINDA YAPILACAKLAR

Seçim sürecinde yapılan itirazlar takip edilecek.

Islak İmzalı sandık sonuç tutanağının alınması ve yetkili birimlere iletilmesi sağlanacak.

Oy torbasının ilçe seçim kuruluna ulaşması takip edilecek.

İl Seçim Kurulları’ndaki birleştirme işlemleri takip edilecek

YSK tarafından resmi sonuçların ilanına kadar her türlü itiraz mekanizması takip edilecek.

Yorumlar