Bakan Selçuk açıkladı: 2-3 yıl içinde bütün Türkiye’de…

Öğrencilerin yetenek ve becerilerinin tespit çalışmaları kapsamından 800 bin kadar öğrencisin zeka taramasından geçirildiğini belirten Bakan Selçuk, 2-3 yıl içinde bütün ülkede taramaları bitireceklerini söyledi.

Bakan Selçuk açıkladı: 2-3 yıl içinde bütün Türkiye’de…
Son Güncelleme: 9 Eylül 2019 Pazartesi 13:14
9 Eylül 2019 Pazartesi 13:10

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2-3 yıl içinde Türkiye’deki bütün öğrencilerin zeka taramasından geçirileceğini söyledi.

Milliyet’ten Kıvanç El’in haberine göre, çocukların her türlü ilgi ve yeteneklerinin belirlenmesi için e-rehberlik sisteminin kurulduğunu, pilot uygulamanın yapıldığını ve bu eğitim-öğretim yılında e-rehberlik çalışmasına başlanacağını duyuran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bunun da lansmanı yapılacak ve ilk kez bu sene başlayacak” dedi.

E-rehberlik sistemi ile tüm çocukların her türlü sosyal, duygusal, bilişsel becerilerine ilişkin kayıtların ilkokul birinci sınıfta itibaren tutulacağını söyleyen Selçuk, sistemle ilgili şu bilgileri verdi:

"ASİS dediğimiz yerli zekâ ölçeğiyle ve başka tarama testleriyle bunu yaptık ve önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde bütün Türkiye’deki taramayı bitireceğiz. Bu anlamda sadece bizim bir zekâ taraması olarak değil ama rehber öğretmenlerimiz marifetiyle çocuklarımızın her türlü ilgi ve yeteneklerinin belirlenmesi için e-rehberlik sistemini kurduk, pilotu yapıldı, bu eğitim-öğretim yılında e-rehberlik çalışması başlayacak, bunun da lansmanı yapılacak ve ilk kez bu sene başlayacak.

“Bütün çocuklarımıza veriye dayalı rehberlik yapabilme fırsatımız olacak”

Çocuk hangi okula, hangi şehre giderse gitsin, bu çocuğu tanımak için oradaki öğretmen kendisi yeniden, sıfırdan uğraşmayacak. E-rehberlik kaydına bakacak çocuğun, çocuğun becerileri, yatkınlıkları neymiş, ilgi alanı neymiş, hangi başarıları var, hangi ürünleri sergilemiş, bu çocukla ilgili sosyal, duygusal özellikler nelermiş, bunların hepsini orada görme imkanı olacak. Velilerin, öğretmenlerin de görme imkanı bulunuyor. Dolayısıyla bütün çocuklarımızı artık lise sona kadar bu şekilde bir izleme, değerlendirme, çocukları yönlendirmek için kanıta dayalı, veriye dayalı bir sistem üzerinden rehberlik yapabilme fırsatımız olacak.

Yorumlar