keyboard_arrow_up BİST 117.235
keyboard_arrow_down USD 3,7857
keyboard_arrow_up EURO 4,6373
keyboard_arrow_down ALTIN 162,5796
İSTANBUL 6 °
22 Ocak 2018 Pazartesi
backspace
Az Önce Oldu © 2017 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.

Son Dakika Ankara’da Mavi Bayrak Ödülüne aday plaj ve marinalar belirleniyor

Ankara’da Türkiye’nin Mavi Bayrak Ödülü’nü alacak marinalar ve plajlar seçiliyor.

Son Dakika Ankara’da Mavi Bayrak Ödülüne aday plaj ve marinalar belirleniyor
12 Ocak 2018 Cuma 14:45

Kopenhag’da bulunan Ulusal Jüri’nin değerlendirmesine sunulacak olan marina ve plajlar, Ankara’da ödülleri alacak.Mayıs 2018’de tüm dünyadaki plaj ve marinaların sıralaması belirlenerek açıklanacak.

Türkiye’nin 2018 yılı için Mavi Bayrak Ödülü alacak plaj ve marinaları değerlendirecek olan Ulusal Jüri, 16 Ocak 2018 Salı günü Anadolu Hotels Downtown Ankara’da toplanacak. Mavi Bayrak kuralları kapsamında, başvurular Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’na (TÜRÇEV) yapılmaktadır.

TÜRÇEV, dosyaları Mavi Bayrak kriterleri açısından değerlendirerek uygun olan plaj ve marina dosyalarını Ulusal Jüriye sunmaktadır. Ulusal Jüri tarafından uygun görülen aday plaj ve marinalara ilişkin bilgi ve belgeler daha sonra merkezi Kopenhag’da olan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’na (FEE) gönderilmektedir. Uluslararası koordinasyon gerekli değerlendirmeyi yaptıktan sonra, Nisan 2018 ayının üçüncü haftasında toplayacağı “Uluslararası Jüri” ye sunmakta ve böylece 2018 yılı için ödüle hak kazanan plaj ve marinalar belirlenerek Mayıs ayının ilk haftasında açıklanacak.

TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Tevfik Epikmen, "Mavi Bayrak uluslararası bir ödül olarak diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de aranan bir marka özelliğini her geçen yıl arttırarak korumaktadır. Tur Operatörlerinin yanında tatil programı yapanlar da Mavi Bayraklı plajları daha çok tercih eder duruma gelmişlerdir" ifadelerinde bulundu.

1993 yılından bu yana uygulanmakta olan Mavi Bayrak Programı kapsamında 2017 yılı itibariyle 454 plaj ve 22 marina, 13 yat Mavi Bayrak ödülüne hak kazanmıştır. Ödüllü plaj sayısı ile Türkiye 2017 yılında 50 ülke arasında Dünya 3'üncüsü olarak ülkemiz tanıtımına önemli bir katkı sağlamıştır. Plaj ve marina toplamında Dünyadaki toplam Mavi Bayrak ödülünün yaklaşık yüzde 11’i ülkemizde dalgalanıyor.

Yorumlar