GSS Bağkur borç sorgulaması online nasıl yapılır?

GSS Bağkur borç sorgulama e-devlet üzerinden hızlı ve kolay yapılabilir. Hatta GSS Bağkur borç sorgulama online işleminin ardından kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.

GSS Bağkur borç sorgulaması online nasıl yapılır?
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 11:46
24 Nisan 2018 Salı 09:51

GSS Bağkur borç sorgulamasını e-devlet sistemi üzerinden yapabilir, hatta borcunuzu kredi kartıyla online olarak ödeyebilirsiniz. Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama ekranına giriş, GSS borç sorgulama, GSS prim borcu sorgulama işlemlerini nasıl yapacağınız tüm ayrıntılarıyla haberimizde.

GSS Bağkur borç sorgulama işlemiyle prim borcunuzu faize girmeden ödeyin! Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan vatandaşların ve ailelerinin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için düzenlenen Genel Sağlık Sigortası sistemi 1 Ocak 2012'den itibaren hizmete girdi. Fakat Genel Sağlık Sigortası sisteminden yararlanabilmek için, her vatandaşın ödemesi gereken belli bir miktar prim ücreti var. Peki prim borcunuz ne kadar biliyor musunuz? GSS Bağkur borç sorgulaması ile prim borcunuzu öğrenebilirsiniz.

SGK’nın sunduğu online hizmetlerden biri de GSS Bağkur borç sorgulama. Güncel sigorta borç bilgilerinizi online olarak öğrenebilirsiniz. Genel Sağlık Sigortası kapsamında kuruma herhangi bir borcunuzun olup olmadığını öğrenmek için kuruma gidip saatlerce vakit kaybetmeden tek adımda online olan GSS Bağkur borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. GSS Bağkur borç detayınız için e-Devlet sistemine giriş yapmalısınız. Daha güvenli şekilde borç öğrenmenize yardımcı olacaktır.

GSS borç sorgulama işlemi nasıl yapılır?

1. Burada internet aracılığı ile GSS borç sorgulama işlemlerinizi yapabilmek için, ilk önce, http://www.sgk.gov.tr giriş yapınız.

2. Daha sonraki aşamada açılacak olan sayfanın üst tarafında yer alan başlıklardan, E-SGK yazan başlığa geliniz.

3. Bir sonraki aşamada ise bu başlık altında yer alan diğer başlıklar arasından E-Hizmetler yazan başlığa tıklayınız.

4. Hemen ardından karşınıza çıkacak olan yeni sayfanın, hemen en üst kısmında E-Hizmetler uygulaması şeklinde yer alan yazının üstüne tıklayınız.

5. Daha sonra, bu adımları yerine getirdikten sonra otomatik olarak e-devlet kapısı sistemine yönlendirmiş olacaktır.

6. Bundan sonra açılacak olan sayfada ilk önce, sorgu türü yazan bölümde diğer ödemeler, sorgu tipi yazan bölümde ise GSS PRİM başlığı karşınıza çıkacaktır.

7. Bu alanda girdikten sonra son olarak T.C. kimlik numaranızı kullanarak ve yine bu sayfada yer alan güvenlik kodu karakterlerini ilgili alana doldurarak, GSS prim borç sorgulaması işlemlerinizi sonlandırıp, borç durumunuzu öğrenebilirsiniz.

3 Adımda GSS Borç Sorgulama

1) Herhangi bir PTT şubesinden e-devlet şifresi alın. Şifre ücretli olup ilk defa alınıyorsa 2 TL'dir. İkinci alımda ücret 4 TL olacaktır. Edindiğiniz şifre ve T.C. kimlik numaranız ile e-Devlet sitesine giriş yapın.

2) Sayfanın sol tarafında yer alan “E-Hizmetler" seçeneğini tıklayıp, çıkan sayfada Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kategorisinin altında yer alan seçeneklerden 'Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama' kategorisini tercih edin.

3) İstenilen bilgileri girdikten sonra sorgula butonuna basarak işlemi tamamlayın.

GSS Kapsamında Olan Kişiler Kiömler?

Genel Sağlık Sigortası, bir takım özel durumu olan T.C vatandaşları dışında tüm vatandaşların yararlanabildiği bir sistem olup şu kişileri kapsar:

- Hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar,
- Kamu idarelerinde çalışanlar,

- Köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar,

- İsteğe bağlı sigortalı olan kişiler,

- Hizmet akdine tabi olanların ya da kamu idarelerinde çalışanların ya da köy ve mahalle muhtarları ile kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların dışında kalan ve sigortalı sayılmayanlar.

GSS BAĞKUR BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar