EYT'de yeni gelişme! Bakan Bilgin duyurdu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den milyonlarca kişinin beklediği EYT ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Bakan Bilgin EYT' de formül sayısının teke indiğini belirtti.

EYT'de yeni gelişme! Bakan Bilgin duyurdu
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2022 Salı 13:05
23 Ağustos 2022 Salı 12:57

Hükümet emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) sorununun çözümü için çalışma başlattı. Masadaysa tek bir formül var.

Açıklama, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. 

Yapılacak çalışmaya ilişkin sürecin devam ettiğini ve birçok aşamanın olduğunu belirten Bilgin,  "Şu an masamızda sadece bir tane EYT formülü var'' dedi. 

Bilgin, EYT düzenlemesinin içeriğine yönelik olarak bakanlık bünyesinde kurulan bir ekiple yürütülen çalışma neticesinde en uygun formülün devreye sokulacağını söyledi.

Birkaç alternatif ve önerinin değerlendirildiği çalışma kapsamında sendikalarla diyalog halinde olunacak.
 
Çalışmanın yıl sonuna kadar ya da yeni yılın ilk ayında çözüme kavuşturulması öngörülüyor.

EYT NEDİR, KİMLERİ KAPSIYOR?

8 Eylül 1999'da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık süresi (erkek için 25, kadın için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) şartlarının yanına bir de yaş şartı (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanların yeni şartlara entegrasyonu da sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlandı.

Emekli olmak için üç şartın (sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş şartının) birlikte sağlanması aranmaya başladı. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT'li olarak adlandırılıyor.

Yorumlar

Sinan sevim En beğenilen yorum
Edirneden karsa cıksın artık bu yasa