Emeklilerin bayram ikramiyesi ve maaş ödemesi ne zaman yatacak?

Emeklilerin bayram ikramiyesi ve maaş ödemesi ne zaman yatacak? sorusu bayramın yaklaşması ile gündeme geldi. Emekliler bu yıl da Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi bin TL bayrak ikramiyesi alacak? Peki, emeklilerin bayram ikramiyesi ve maaş ödemesi ne zaman yatacak?

Emeklilerin bayram ikramiyesi ve maaş ödemesi ne zaman yatacak?
Son Güncelleme: 26 Nisan 2019 Cuma 09:57
26 Nisan 2019 Cuma 09:45

Ramazan Bayramı'nın yaklaşması ile emeklilerin bayram ikramiyesi ve maaş ödemesi ne zaman yatacak? sorusu akıllarda soru işareti oluşturdu. Hükümet, 30 Nisan 2018’de emeklilere, dul ve yetimlerine her yıl iki dini bayram öncesi 1000’er lira ikramiye verilmesini kararlaştırmıştı. Bir önceki bayramda verilen ikramiyeler bu senede verilecek. Peki, emeklilerin bayram ikramiyesi ve maaş ödemesi ne zaman yatacak? Detaylar haberimizde…

Emeklilerin bayram ve maaş ödemesi ne zaman yatacak?

Emeklilerin bayram ikramiyesi ve maaş ödemesinin yapacağı tarih belli oldu.  Hükümet, 30 Nisan 2018’de emeklilere, dul ve yetimlerine her yıl iki dini bayram öncesi 1000’er lira ikramiye verilmesini kararlaştırmıştı. Bu yıl Ramazan Bayramı 4-6 Haziran tarihlerinde. 3 Haziran arefe günü. 1 ve 2 Haziran da hafta sonuna denk geliyor. Bu nedenle emeklilere 1000 liralık bayram ikramiyesinin mayıs sonuna kadar ödenmesi bekleniyor. Emeklilerin hesabına 1000 lira tutarındaki ödemelerin SSK, Bağkur ve memur dahil 12.5 milyon emekliye farklı günlerde yatması bekleniyor. Büyük ihtimalle bu ödemeler 27-31 Mayıs arasında hesaba yatırılacak.

Geçen yıl 7 ve 8 Haziran olmak üzere 2 günde ödeme yapılmıştı. Ödemelerin yatırıldığı tarihe kadar emekli aylığı bağlananlar da bu yılın ilk ikramiyesinden yararlanabilecek.

Maaşlar ne zaman?

Emekliye bayramdan önce sadece ikramiye değil maaş da ödenecek. Memur emeklisi maaşını 1-5 Haziran’da alıyor. Ancak SSK ve Bağkur emeklisi maaşını emeklilik kartındaki numarasına göre 17-28 Mayıs arasında çekecek.

Dolayısıyla SSK ve Bağkur emeklisi bayrama maaşlarını çekmiş olarak girecek. Memur emeklisine de 31 Mayıs’a kadar ödeme yapılması bekleniyor.

Emekli aylıkları nafaka ve SGK borcu dışında haczedilemiyor. Bayram ikramiyesi için de aynı durum geçerli olacak. Emeklilere yılda iki kere 1000 TL bayram ikramiyesi verilmesine ilişkin 5510 sayılı kanunun ek 18’inci maddesinde, ‘Bu madde kapsamında yapılan ödemelerden kesinti yapılamaz ve bu ödemeler haczedilemez’ hükmü yer alıyor

Kurban bayramı ödemesi ne zaman yapılacak?

Ağustos da emekliler için yine ikramiye ayı olacak. Kurban Bayramı 11-14 Ağustos’ta kutlanacak. Arefe günü de 10 Ağustos Cumartesi gününe denk geliyor. İkramiyenin de bu tarihten önce, 5-9 Ağustos’ta ödenmesi bekleniyor.

Yine bu tarihe kadar emekli olanlar da 1000 liralık ikramiyeden yararlanabilecek. İlk ikramiyeden sonra emekli aylığı bağlananlar, 2019’u 1000 lira ikramiye ile kapatacak. İkramiye ödemelerinin yapılacağı kesin tarih Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından duyurulacak.

 

Yorumlar