Dolar ne kadar oldu, neden yükseldi?

Güne 5.72 TL’den başlayan Dolar kuru 5.80 TL’yi gördü. Peki dolar neden yükseldi? Detaylar haberimizde…

Dolar ne kadar oldu, neden yükseldi?
Son Güncelleme: 12 Nisan 2019 Cuma 10:20
12 Nisan 2019 Cuma 10:08

Dolar, güne artışla başladı. Dün 5.67'den güne başlayan kur % 1'in üzerinde değer kaybetmiş ve 5.75'e kadar yükselmişti.

Dün Borsa İstanbul 100 endeksi de günü yüzde 0,97 değer kaybıyla tamamladı, tahvil bono piyasasında ise iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 22.20'ye yükseldi.

Uzmanlar yerel seçimler sonrası İstanbul'da devam eden belirsizliğin TL üzerinde baskı yaptığını belirtiyor. Bunun yanı sıra ABD ile S 400 konusundaki gerilim de piyasalarda baskıya neden oluyor.

Bu sabah kur en düşük 5.7299, en yüksek 5.80'i gördü.

TL'deki düşüşte 2 faktör

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu TL'nin diğer gelişen ülke para birimlerinden bir miktar negatif ayrıştığına dikkat çekerek "Bunda 2 faktör etkili. ABD ile füze savunma sistemleri konusunda tırmanan gerilim. Konu pek çözüme doğru gitmiyor. İkincisi YSK'nın İstanbul'daki seçim sonuçlandırmaması siyasi belirsizliği artırıyor ve tüm TL varlıklara negatif yansıyor" diye konuştu. Kurda 5.72 direncinin aşılmasının kurda hareketin ivme kazanmasına neden olduğunu belirten Kudaloğlu "5.72 şu an destek haline geldi. İlk planda 5.80 direncini, devamında da 5.84'ü hedefliyor. Kısa vadede yön yukarı görünüyor" ifadelerini kullandı.

Bugün yurt içi ve yurt dışında kuru etkileyecek önemli bir veri bulunmuyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları'na katılacak ve bu kapsamda Washington'da temaslarda bulunacak.

Merkez Bankası'nın verilerine göre döviz tevdiat hesapları 5 Nisan haftasında geriledi. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı altın hariç 735 milyon dolar azaldı.

Yorumlar