Bakan Nebati turizm sezonu öncesi konuştu: Otellerde yer bulunmayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, turizmin bu yıl canlı geçeceğini, beklentilerin çok iyi olduğunu söyledi. Bakan Nebati "Doluluk oranı İstanbul’da yüzde 68 civarında gidiyor şu an. Önümüzdeki ay otellerde yer bulunamayacak" dedi.

Bakan Nebati turizm sezonu öncesi konuştu: Otellerde yer bulunmayacak
Son Güncelleme: 26 Nisan 2022 Salı 14:16
26 Nisan 2022 Salı 14:14

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Hazine Ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin turizmde bu yıl kriz öncesi hedefleri geçeceğini söyleyerek, "Turizmle ilgili beklentilerimiz çok iyi. Harcamalar artıyor, gelenler fazla kalıyor. İstanbul’daki otellerde doluluk oranı mayıs ayında yüzde 92 olacak. Önümüzdeki ay otellerde yer bulunamayacak” dedi.

Bakan Nebati, Rusya- Ukrayna krizi sonrasında, Visa ve Master ödeme sistemlerinin Rusya’ya yaptırım kapsamında hizmetlerini durdurduğunu ve karar sonrasında Rus turistlerin bu kartlar ile yurt dışında harcama yapamadığının hatırlatılması üzerine, "Rusya’nın Mir sistemi var. Mir kart çok iyi bir şekilde kullanılıyor. Türkiye’de Mir kart kullanan işletmelerin oranı yüzde 15’lerdeydi, şimdi bankalar hızlı bir şekilde dağıtım yapıyorlar. Sıkıntı olmayacak" dedi.

OTELLERDE YER BULUNMAYACAK

İstanbul’daki otellerde mayıs ayındaki doluluk oranının yüzde 92’ye ulaştığını belirten Nebati, “Nisan'da Araplar kesildi. Doluluk oranı İstanbul’da yüzde 68 civarında gidiyor şu an. Önümüzdeki ay otellerde yer bulunamayacak. Araplar daha gelmeye başlamadı, şimdi herhalde Suudlar da gelmeye başlar. Turizm ile ilgili beklentilerimiz çok iyi, bir defa ben hedefimizi geçeceğimize inanıyorum, kriz öncesi hedefimizi. Harcamalar arttı, gelenler fazla kalıyor, şu an otelleri 2-3 ay kapatanlar var” diye konuştu.

Yorumlar