Bakan Albayrak'tan büyüme açıklaması

TÜİK tarafından açıklanan büyüme rakamlarını değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak en kötü beklentilerin gerçekleşmediğini belirtti.

Bakan Albayrak'tan büyüme açıklaması
Son Güncelleme: 11 Mart 2019 Pazartesi 16:37
11 Mart 2019 Pazartesi 10:35

 Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılının son çeyrek büyüme rakamlarının açıkladı. TÜİK’in açıkladığına göre Türkiye, 2018 yılı genelinde yüzde 2.6 büyüdü.

Rakamları değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Twitter sayfasından şu açıklamaları yaptı:

“2018 son çeyrek büyümesi % -3 olarak piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşmiştir. İç ve dış dengelenmeyi bir arada sağladığımız bu dönem, cari açık ve enflasyonda düşüş başlattık. İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır. Büyümede en kötü beklentiler gerçekleşmemiştir.

Başarılı bir şekilde atlatıldı

Tarihin en ciddi spekülatif saldırısının yanında küresel alanda büyümenin yavaşlama eğilimine girdiği döneme rağmen 2001 ve 2008 yıllarındakine benzer bir durum gerçekleşmemiş, süreç çok kısa sürede başarılı bir şekilde atlatılmıştır.

Son çeyrekte görülen daralmaya rağmen net dış talebin büyümeye 9,7 yüzde puan pozitif katkı sağlaması dengelenme sürecinin öngörüldüğü şekilde devam ettiğinin önemli bir işaretidir.

“2019 öngörülen şekilde seyredecek”

Son dönemde finansal piyasalarda gözlenen olumlu gelişmeler, enflasyondaki düşüş trendi, öncü göstergelerdeki iyileşmeler, finansmana erişimde atılan adımlar ve istihdam seferberliği sayesinde 2019 yılında büyümenin YEP’te öngördüğümüz şekilde seyredeceğine inancımız tamdır.

“Toparlanma eğilimi başladı”

2019’a ait güncel veriler, ekonominin hızlı bir toparlanma eğilimine girdiğini, büyümedeki yavaşlamanın geçici bir durumu yansıttığını ve ılımlı toparlanma eğiliminin başladığına işaret etmektedir. Artan ihracat ve turizm gelirleri büyümeyi besleyen ana kalemler olacaktır.

Ekonomi politikalarında güçlü bir koordinasyon dönemi yaşıyoruz. Nisan’dan itibaren yapısal tarafta atacağımız adımlarla süreci daha da güçlendireceğiz.

YEP kapsamında cari açığı azaltacak, katma değerli üretimi artıracak, milletimizin refahını yükseltecek politikalarımızı kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.”

 

Yorumlar