Suudi Arabistan’dan kaşıkçı açıklaması

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra bir daha çıkamayan ve günler sonra öldürüldüğü itiraf edilen Cemal Kaşıkçı hakkında Suudi Arabistan’dan yeni bir açıklama geldi.

Suudi Arabistan’dan kaşıkçı açıklaması
Son Güncelleme: 15 Mart 2019 Cuma 08:05
14 Mart 2019 Perşembe 12:12

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesi kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.

Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti soruşturmasının uluslararası hale getirilmesinin Suudi Arabistan'ın iç işlerine müdahale anlamına geldiğini belirtti.

Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu Başkanı, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne yaptığı açıklamada Kaşıkçı cinayetini hem korkunç bir suç hem de talihsiz bir kaza olarak nitelendirerek, bu olay sebebiyle dehşete düştüklerini söyledi.

Suudi yetkililer, diğer yandan cinayetle ilgili soruşturmanın uluslararası hale getirilmesine karşı olduklarını da vurguladı.

Şüphelilerin işkenceye tabi tutulmadan sorgulandığını öne süren Riyad yönetimi, uluslararası soruşturmayı "iç işlerine müdahale" olarak algılayacaklarını ifade etti.

Yorumlar