Ozan Heyit Çin’de hapishanedeyken hayatını kaybetti

Doğu Türkistan'ın dünyaca ünlü halk ozanı Abdurehim Heyit, Çin hükümeti tarafından yaklaşık iki yıl önce tutuklanmıştı. Ünlü halk ozanı Abdurehim Heyit'in, hayatını kaybettiği bildirildi

Ozan Heyit Çin’de hapishanedeyken hayatını kaybetti
Son Güncelleme: 9 Şubat 2019 Cumartesi 11:58
9 Şubat 2019 Cumartesi 11:46

Ünlü ozan Abdurehim Heyit’in Çin’de hapishanedeyken hayatını kaybettiği belirtildi. Abdurehim Heyit 2017'de Çin hükümeti tarafından ‘Karşılaşınca' ve ‘Atalar’ şarkıları nedeniyle 8 yıl hapse mahkum edilmişti.

Üzücü haberi sanatçı Bünyamin Aksungur, sosyal medya hesabından şu ifadelerle duyurdu:

“Aksungur'un açıklamaları şöyle: "Zalim Çin yönetiminince UÇRAŞKANDA “Karşılaşınca” ve ATALAR adlı şarkısı yüzünden 8 yıl hapse mahkum edilmişti. Kamp dedikleri hapishanede türlü ve ağır işkenceler gördü. Ziyaretine sadece oğlu gidebilmiş ve babasını çok zayıflamış ve bitkin bulduğunu söylemişti. 8 yıl işkence altında yaşayabileceğine inanılmıyordu.

Öyle de oldu. 2 yıl dayanabildi. Daha önce de öldüğü/öldürüldüğü yolunda haberler geliyor ancak teyid edilemiyordu. Maalesef bu kez haber doğru! ABDUREHİM HEYİT milli şehidimizdir. Allah rahmetiyle mekanını cennet eylesin. Başta Uygur Türkleri olmak üzere, bütün zulüm görenlere yardım eylesin. Allah, başta zalim Çin yönetimi olmak üzere bütün zalimlerin belâsını versin.”

Abdurrehim Heyit, Nisan 2017'de tutuklanmıştı

Uygur Türk'ü Şair Tahir Hamut, Heyit’in tutuklanması sürecini Urumçi’deki Sincan Şarkı ve Dans Topluluğu yetkililerinden duyduğunu belirterek şöyle anlattı; “Polis Heyit’i tutuklamadan önce birkaç kez onu evinde ziyaret etmiş. Polis onun okuduğu ve yorumladığı Atı’lar (Ata’lar) adlı şarkıyı niçin bestelediğini ve  ne sebeple yorumladığını sormuş. Ayrıca bu şarkının söz yazarının kim olduğu ve niçin yazdığı hakkında da sorgulamış. Daha sonra bu şarkının sözlerini yazan şair Abdurehim Abdullah da tutuklanmış. Heyit’in yorumladığı şarkının sözlerinde geçen “savaşın şehitleri – jenglerde shehit ” ifadesi hakkında özellikle durdukları ve bu cümle üzerinde çok hassas davrandıkları söyleniyor. Aslında, o şarkının ana mesajı geçtmişte savaşlarda şehit olan Atalarımızı ve bu savaşların kurbanlarını hatırlamak ve gençlerin bu günlerde parti yapmalarını (eğlence düzenelemelerini) eleştirmekti. Bu sözlerin aşırılık veya cihad ile bağlantılı olduğu için tutuklandığı yolunda söylentiler var.  Çin polisleri “muhtemelen “Ata’lar – atilar” şarkısı ile cihad arasında kendince bir bağ kurmak istemiş.”

 

 

Yorumlar

İsmail ataman En beğenilen yorum
Allah rahmet eyleye.