Polis Sarı Yelekliler’e müdahale ediyor: Çok sayıda kişi gözaltında

Akaryakıta getirilecek ek vergi zamlarını protesto eden Sarı Yelekliler günler önce bugünü işaret ederek büyük bir eylem çağrısı yapmışlardı. Protestolarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Polis Sarı Yelekliler’e müdahale ediyor: Çok sayıda kişi gözaltında
Son Güncelleme: 8 Aralık 2018 Cumartesi 16:44
8 Aralık 2018 Cumartesi 10:17

Fransa’da Sarı Yelekliler akaryakıta gelecek ek vergi zamlarını protesto ederek Paris’te günlerce eylem düzenlemişlerdi. Yapılan eylemler ses getirmiş ve ek vergi zammı iptal edilmişti. Sarı Yelekliler bugünü işaret ederek büyük bir eylem çağrısında bulunmuştu.

Fransa hükümeti uyardı

Fransa hükümetin yetersiz ekonomi politikalarını protesto eden Sarı Yelekliler’in bugün gerçekleştireceği büyük ve şiddetli eyleme odakladı. Hafta ortasında İçişleri Bakanlığı birçok mağaza ve müzelere çağrı yaparak güvenlik önlemi için kapılarınızı açmayınız uyarısında bulundu. Uyarılar sonucu kapalı olacak mekanlar arasında Louvre Müzesi, Orsay Müzesi, Orangerie Müzesi, Büyük Saray, Man Müzesi, Keşif Sarayı ve Sanat ve Zanaat Müzesi’nin de yer aldığı belirtildi. 90 bine yakın polisin görev aldığı belirtildi.

Başta, Şanzelize (Champs-lysées) Caddesi olmak üzere, başkent Paris’in 13 farklı semtinin saldırı riski altında olacağını açıkladı. Bu bölgelerdeki iş yeri ve benzeri kuruluşların saldırılara karşı tedbir alması tavsiye edildi. Geçen hafta şiddetli olayların meydana geldiği, Zafer Takı, Saint-Augustin Meydanı, Opera Meydanı, Eyfel Kulesi karşısındaki Trocadero Meydanı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınındaki Concord Meydanı, Başbakanlık konutu Hôtel Matignon, Cumhuriyet Meydanı, Senato, Bastille Meydanı, Montparnasse Alanı, Bercy semti, Denfert-Rochereau ve Italie Meydanı polis tarafından riskli yerler olarak gösterildi.

Kriz masası kurulacak

Ayrıca, Paris Belediyesi ise bugün bir kriz masası kuracağını ve belediye binalarının tedbir amacıyla kapalı olacağını duyurdu. Bunun yanı sıra başkent Paris’in bazı semtlerine kurulması öngörülen 9 halk pazarı iptal edildi. Belediyenin kendisine ait 158 bisiklet istasyonunda kapalı tutacağı da kaydedildi.

Dükkanlar metalle kapatıldı

Eylemlerin gerçekleştirilmesi beklenen noktalarda da iş yeri sahipleri kendince önlemler aldı. Paris'in en lüks caddesi kabul edilen Şanzelize'de esnaf, iş yerlerinin vitrin ve girişlerini metal ve tahta plakalarla kapattı. Olası yağma ve saldırılara karşı kendince önlem alan iş yeri sahipleri, önceki eylemler sırasında yaşanan zararın tekrarından çekiniyor.

Paris'teki son durumu aktaran AA muhabiri Yusuf Özcan, “Yoğun güvenlik önlemleri var. Fransa sıkıyönetimi hatırlatan güvenlik önlemleri aldı” dedi

Gözaltılar var

Fransa'da yapılan gösterilerde yüzlerce kişi gözaltına alındı.

Yorumlar