ABD’den Türkiye açıklaması: Eğer S-400'leri alırlarsa…

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin alacağı S-400’ler hakkında konuştu. Pompeo, “Türklere şunu söyledik; onlar sadece alıcı veya müşteri değil, F-35'lerin tedarik zincirinin bir parçası durumunda. Eğer S-400'leri alırlarsa bu durumun mevcut olmayacağını açık bir şekilde ilettik." dedi

ABD’den Türkiye açıklaması:  Eğer S-400'leri alırlarsa…
Son Güncelleme: 11 Nisan 2019 Perşembe 09:55
11 Nisan 2019 Perşembe 09:53

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bakanlık bütçesiyle ilgili bir oturumda konuştu.  Pompeo burada Türkiyew ve S-400 değerlendirmesinde bulundu. Bakan Pompeo, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini almasının doğru olmadığını belirtti. Pompeo, bu konuda Türk yetkililer ile görüşeceklerini ifade etti.

Pompeo, teknik anlamda S-400'ler ile F-35'lerin aynı yerde var olmasının mümkün olamayacağına iddia ederek "S-400'lerin aktif olduğu bir yerde F-35'lerin aynı anda uçması mümkün değil." dedi.

Türkiye'ye S-400'ler yerine Patriot'ları önerdiklerini kaydeden Pompeo, "Bu öneri hala masada, detaylar üzerinde çalışılıyor. F-35'lerin önemli bir parçasını üreten Türklere şunu söyledik; onlar sadece alıcı veya müşteri değil, F-35'lerin tedarik zincirinin bir parçası durumunda. Eğer S-400'leri alırlarsa bu durumun mevcut olmayacağını açık bir şekilde ilettik." diye konuştu.

Pompeo ayrıca, Türkiye’nin Rusya’dan S-400'leri alması durumunda Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında bazı yaptırımlarla karşı karşı kalma ihtimalinin de önünün açılacağını ifade etti.

Öte yandan Pompeo, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın neden sürecin dışında bırakıldığı şeklindeki bir soruya, "ABD'nin mümkün olan her şeyi yaptığını" savunarak yanıt verdi.

Pompeo, ABD'nin Suudi Arabistan'a nükleer teknoloji transfer edip etmeyeceği sorusuna ise yanıt vermedi.

Yorumlar