Sahurda ne yenir? Sahurda tok tutan yiyecekler neler? Sahur duası nedir?

Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde geçirmenin doğru beslenmekten geçiyor. Bu nedenle sahurda yenilen içilen şeyler çok önemli. Sahurda doğru yiyecekler yemek Ramazan ayında daha rahat ve daha sağlıklı bir şekilde oruç tutmanızı sağlar. Peki ya sahurda ne yenir? Sahurda tok tutan yiyecekler neler?

Sahurda ne yenir? Sahurda tok tutan yiyecekler neler? Sahur duası nedir?
Son Güncelleme: 16 Mayıs 2018 Çarşamba 14:28
16 Mayıs 2018 Çarşamba 14:24

Ramazan ayında oruç tutan binlerce kişi sahurda hangi besinlerin yenmesi gerektiğini ve hangi besinlerin tok tuttuğunu araştırıyor.  Sahurda ne yenir, hangi besinler tok tutar diyorsanız işte sizler için derlediklerimiz..

Sahurda ne yenir? Sahurda tok tutan yiyecekler neler?

-Sahurda sağlıklı ve tok tutan besinleri tüketmek son derece önemli. Bu nedenle sahurda yenilmesi gereken ilk yiyeceklerden biri de yumurta. Bunun dışında kepekli makarna, bulgur ve esmer pirinçten yapılan yiyecekler, beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek yemek daha sağlıklı ve daha tok tutucu.

-Sahurda kahvaltı tarzı beslenmeniz daha sağlıklı. Zeytin, salatalık ve yeşillik tüketmek iyi bir tercih olabilir.

-Sahurda reçel, bal, komposto ve şeker içeren her türlü besinden uzak durun. Az tuzlu peynir, lor peyniri, bol yeşillik ve ceviz türü besinler tok tutabilir.

-Kayısı ya da şeftali eklenmiş bir kase yoğurt da sahur için mükemmel lezzetlerden biri.

-Sahurda et, tavuk veya hindi, süt, peynir, yoğurt, yumurta, mercimek vb. kuru baklagiller, bulgur ve sebze gibi besinler ve/veya bu besinlerden oluşan yemekler tüketilmelidir.

-Sindirimi ve hazmı kolay olan kefir sahur sofrasında tüketilmesi önerilen içeceklerden.

-Demleme çay yerine sahurda yeşil çay tüketin. Yeşil çay tüketimi kalbin endotel fonksiyonun yükseltilmesinde etkilidir. Yeşil çay sayesinde vücudunuz su toplamaz.

-Biri iftarla sahur arasında biri sahurda olmak her gün 2 bardak süt içilmeli.

-Sahurda çay içmek gibi bir alışkanlığınız varsa bundan da vazgeçin. Çünkü çay içeriği itibariyle idrara çıkma oranını artırır ve susuz kalabilirsiniz.

-Şekeri yüksek yiyecekleri de sahur sofrasında bulundurmayın. -Kek, -Kurabiye, -Tatlı, -Çikolata, -Bal, -Reçel ve bunun gibi şekeri yüksek yiyecekler.

-Oruçluyken susuzluk çekmemek için bunları yemeyin; -Patates kızartması, -Börek -Açma -Pilav -Pizza

Sahur nedir?

Sahur oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemeğe denir. Orucu sağlıklı ve rahat bir şekilde tutabilmek için oruç tutacak kişilerin mutlaka sahura kalkmaları gerekir.

Sahur duası

Kaynaklara göre Hz Muhammed sahur vaktinde şu duayı okurdu:

"Allahümme inni es'elüke bi rahmetikellti vesiat külle şey'in en tağfirali"

“Ey bu gecenin ve biraz sonra olacak sahurun Rabbi olan Allah’ımız… Bizi iftarlara ulaştırırken günahlarımızdan arınmış olarak orucumuzu açmayı nasip eyle…”

 

 

 

 

Yorumlar