Kadir Gecesi ne zaman, Kadir Gecesi'nde yapılması gereken ibadetler nelerdir?

Kadir Gecesi ne zaman, Kadir Gecesi'nde yapılması gereken ibadetler nelerdir? Soruları Ramazan ayının başlaması ile birlikte merak konusu oldu. Kadir Gecesi ne zaman, Kadir Gecesi'nde yapılması gereken ibadetler nelerdir? Sorularının yanıtını sizler için derledik.

Kadir Gecesi ne zaman, Kadir Gecesi'nde yapılması gereken ibadetler nelerdir?
Son Güncelleme: 16 Mayıs 2018 Çarşamba 13:19
16 Mayıs 2018 Çarşamba 12:46

Kadir Gecesi ne zaman, Kadir Gecesi'nde yapılması gereken ibadetler nelerdir? Ramazan ayına girmemiz sonrası Müslümanlar için büyük önem arz eden Kadir Gecesi günü merak konusu oldu. Kadir Gecesi ne zaman, Kadir Gecesi'nde yapılması gereken ibadetler nelerdir? Sorularının yanıtına haberimizden ulaşabilirsiniz. İşte Müslümanlar için en kutsal günlerden sayılan Kadir Gecesi ne zaman, Kadir Gecesi'nde yapılması gereken ibadetler nelerdir? Sorularının yanıtı.

Kadir Gecesi ne zaman? 2018

Ramazan ayının ilk gününün başlaması ile birlikte Kadir Gecesi ne zaman? sorusu merak konusu oldu Ramazan ayının 27. günü bu yıl 10 Haziran Pazar gününe denk geliyor. İslam alemi bugünde  Kadir gecesini idrak edecek. Kadir Gecesi'nin hangi gece olduğu net bilinmemekle birlikta Ramazan'un 27 günü olduğu tahmin edilmektedir. İslam aleminin peygamberi Hz. Muhammed (S.A.V) Kadir gecesinin hangi gece olduğunu kesin olarak söylememiş, ancak "Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız" sözlerine yer vermiştir.

Kadir Suresi

Bismillahirrahm,nirrahîm.
1- İnna enzelnahü fiy leyletilkadr
2- Ve ma edrake ma leyletülkadr
3- Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr
4- Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr
5- Selamün hiye hatta matle'ılfecr

Kadir Suresi Meali

Rahm,n ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- Biz o (Kur',n)nu Kadir gecesinde indirdik.
2- Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?
3- Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
4- Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.
5- O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir sel,mettir.

Kadir gecesi edilecek dualar

Ey talihsizlerin sığınağı, Ey ,cizlerin güç kaynağı, Ey dertlilerin tabibi, Ey yolda kalmışların yol göstereni!, Ey çaresizler çaresi! ve Ey her duada bulunana icabet eden ululuk tahtının Sultanı!

İçinde bulunduğumuz bu Kadir Gecesi hürmetine bizleri affeyle Ya Rabbi!

Ey Bizleri varlığa erdiren Allahım, kadir gecesi mesajlarıSen bizleri ufku, inancı ve davranışlarıyla tam bir ruh ve mana kahramanı eyle! Derinlik ve zenginliğimizi bilgi ve müktesebatımızla birlikte gönül zenginliği, ruh saffeti ve hakka kurbetimiz itibarıyla yap Ya Rabbi!

Ya ilahe'l-alemin! Sen bizleri, kalbi ve ruhi hayata programlı, maddi manevi bütün kirlerden uzak durmaya kararlı, cismani ve bedeni isteklere karşı her zaman teyakkuzda, Kin, nefret, hırs, hased, bencillik ve şehvet gibi hastalıklarla mücadele azmiyle gerilmiş tevazu ve mahviyet abideleri eyle Ya Rabbi! Allahım, Sen bizleri her zaman hakkı tutup kaldırma peşinde, mülk ve melekut alemiyle alakalı duyup hissettiklerini başkalarına duyurma iştiyakıyla yanıp tutuşan diğergamlardan eyle Ya Rabbi!

Ya Rabbi! Sen bizleri, olabildiğine sabırlı ve temkinli, konuşup gürültü çıkarmadan daha çok, inandıklarını yaşayan, yaşadıklarıyla başkalarına da örnek olan bir iman ve aksiyon insanı eyle Ya Rabbi!

Allahım, Sen bizleri dur-durak bilmeden sürekli koşan, Hak'ka yürüyenlere yürümenin ,d,bını öğreten, iç dünyası itibarıyla her zaman ocaklar gibi cayır cayır yanan ve yanarken de asla gam izhar eylemeyen; eyleyip ağy,rı ,hına ,g,h kılmayı düşünmeyen her zaman içten içe yanan ve kendine sığınanların ruhlarına hararet üfleyen kullarından eyle Ya Rabbi!

Ey kendisine yükselen elleri boş geçirmeyen Allahım! Hedefimizde hep öteler tüllenip dursun. Bizler Hak rızasına bağlanmış, sürekli ilerleyen ve sürekli mesafelerle yaka paça olan iman insanları olalım ya Rabbi! Matlûbumuza ulaşacağımız ana kadar hep bir küheylan gibi koşalım; koşarken de herhangi bir beklentiye girmeyelim Ya Rabbi!

Sen bizleri öylesine içten bir hakikat eri eyle ki oturup kalkıp sürekli yeryüzünde hakkı ikame etmeyi düşünelim ve senin hatırın söz konusu olduğunda da rahatlıkla bütün arzularımızdan ve isteklerimizden vazgeçebilelim Ya Rabbi!

Yorumlar