Diyanet İşleri yanıtladı; Sakız Çiğnemek orucu bozar mı?

Sakız Çiğnemek orucu bozar mı? Sorusu milyonlarca oruç tutan Müslüman tarafından merak ediliyor. Sakız çiğnemenin orucu bozup bozmadığı konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı da bir açıklama yaptı. İşte Dinayet İşleri'nin Sakız Çiğnemek orucu bozar mı? Sorusuna cevabı.

Diyanet İşleri yanıtladı; Sakız Çiğnemek orucu bozar mı?
Son Güncelleme: 16 Mayıs 2018 Çarşamba 11:19
16 Mayıs 2018 Çarşamba 11:06

Sakız Çiğnemek orucu bozar mı? Sorusu Ramazan ayının gelmesi ile birlikte milyonlarca müslüman tarafından merak konusu oldu.  Sakız Çiğnemek orucu bozar mı? Sorusunu yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanlığı tartışmalara noktayı koydu. İşte Sakız Çiğnemek orucu bozar mı? Sorusuna Diyanet İşleri'nin yanıtı.

Sakız Çğnemek orucu bozar mı?

Diyanet İşleri Başkanlığının web sitesinde Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan “Dini Soruları Cevaplandırma Platformu”nda yer alan fetvada;

‘’Günümüzde üretilen sakızlarda, ağızda çözülen katkı maddeleri bulunduğundan, ne kadar itina edilirse edilsin bunların yutulmasından kaçınılması mümkün değildir. Bu sebeple bu tür sakız çiğnemek orucu bozar. Ancak “kenger sakızı” gibi katkısı bulunmayan sakızlarla daha önce çiğnenmiş olup içinde hiç katkı maddesi kalmamış olan ve çiğnendiğinde hiçbir eksikliğe uğramayan sakızların çiğnenmesi orucu bozmaz. Bununla birlikte, oruçlu iken bu tür sakızları çiğnemek mekruhtur’’ ifadeleri yer almaktadır. Peki mekruh nedir?

Mekruh nedir?

Mekruh ikiye ayrılır: Tahrimen mekruh, tenzihen mekruh.

Tahrimen mekruh

Vacibin terkidir. Harama yakın olan mekruhtur. Bunları kasıtla işleyen günahkâr olur. Cehennem azabına layık olur. Namazda vacipleri özürsüz terk ederek tahrimen mekruh işleyenin, o namazı iade etmesi vaciptir. İmam-ı Muhammed, tahrimen mekruh haram demektir buyurdu. İmam-ı a’zam ile imam-ı Ebu Yusuf ise, harama yakındır dedi. Tahrimen mekruh işlemek, küçük günah olur. Küçük günaha devam edenin adaleti gider fâsık olur.

Tenzihen mekruh

Mubah, yani helal olan işlerine yakın olan, yahut, yapılmaması yapılmasından daha iyi olan işlerdir. Gayri müekked sünnetleri veya müstehapları yapmamak gibi. Mekruh tek başına kullanınca tahrimen mekruh anlaşılır.

Yorumlar