keyboard_arrow_up BİST 96.121
keyboard_arrow_down USD 6,1976
keyboard_arrow_up EURO 7,3133
keyboard_arrow_down ALTIN 243,4270
İSTANBUL 21 °
21 Eylül 2018 Cuma

Diyanet İşleri yanıtladı; Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diş fırçalamak orucu bozar mı? Milyonlarca oruç tutan Müslüman tarafından merak ediliyor. Diş fırçalamanın orucu bozup bozmayacağı konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı da bir açıklama yaptı. İşte Dinayet İşleri'nin Diş Fırçalamak orucu bozar mı? Sorusuna cevabı.

Diyanet İşleri yanıtladı; Diş fırçalamak orucu bozar mı?
16 Mayıs 2018 Çarşamba 10:34

Diş fırçalamak orucu bozar mı? Sorusu Ramazan ayının gelmesi ile birlikte milyonlarca müslüman tarafından merak konusu oldu.  Diş fırçalamak orucu bozar mı? Sorusunu yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanlığı tartışmalara noktayı koydu. işte Diş Hekimi Pertev Kökdemir'e de yöneltilen Diş fırçalamak orucu bozar mı? Sorusunun yanıtı.

Diyanet İşleri'nden Diş fırçalamak orucu bozar mı? Sorusuna yanıt

Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz (el-Fetâva'l-Hindiyye, I, 220). Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması, oruçluyken fırçalanacaksa macun kullanılmaması uygun olur.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir'e göre de bozmaz

Diş Hekimi Pertev Kökdemir de, "Diş fırçalamak vücudu besleyen bir durum olmadığı için, din adamlarının da defalarca onayladığı gibi oruçluyken diş macununu yutmamak kaydıyla diş fırçalamak oruç bozmaz” dedi

Yorumlar