Bakan Kurum: Şehirler ve köylerde 272 bin konut yöresel mimariye uygun yapılacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve koordinasyonunu yürüttüğü Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde konteyner kentlerin ardından 1.280 adet yığma tuğladan inşa edilen geçici yaşam alanlarının da tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

Bakan Kurum: Şehirler ve köylerde 272 bin konut yöresel mimariye uygun yapılacak - Sayfa 1

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023’te meydana gelen ve 11 ilde yaklaşık 14 milyon kişiyi etkileyen depremlerin hemen ardından kalıcı konutlarla ilgili çalışmalarını aralıksız sürdürürken diğer taraftan da geçici barınma alanlarının inşasında son aşamaya geldi.

1 24
 
Bakan Kurum: Şehirler ve köylerde 272 bin konut yöresel mimariye uygun yapılacak - Sayfa 2

Bakan Murat Kurum, Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde yığma tuğla ile inşa edilen 1.280 adet geçici yaşam alanı ile ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Bakan Kurum, “Kalıcı konutlarımızı tamamlayana kadar vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz! Konteynerlerden sonra prefabrik ve tuğla evlerimiz de hazır!” ifadelerini kullandığı açıklamasında çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini bildirdi.

2 24
 
Bakan Kurum: Şehirler ve köylerde 272 bin konut yöresel mimariye uygun yapılacak - Sayfa 3

Bakanlığa bağlı Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdür Yardımcısı Alim Kaplaner’de geçici yaşam alanıyla ilgili bilgi verdi. Kaplaner, “Geçici yaşam alanlarımızda minimal ölçülerde bir ailenin kullanabileceği tüm ihtiyaçlar olacak. Sıcak bir ortamda yaşayacaklar. Sıcak suları akacak, tuvaleti, banyosu, mutfağı, salonu ve yatak odası var. En kısa sürede hazırlayıp teslim etmeyi planlıyoruz. Bunun için de var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

3 24
 
Bakan Kurum: Şehirler ve köylerde 272 bin konut yöresel mimariye uygun yapılacak - Sayfa 4
4 24