Bakan Kurum: Adıyaman’a yaklaşık 15 bin kişinin yaşayacağı geçici barınma evleri yapılıyor

Bakan Kurum, Adıyaman’da Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Emlak Konut eliyle yapılacak ve yaklaşık 15 bin kişinin barınacağı 3 bin adet bağımsız bölümden oluşan geçici barınma alanının kurulacağı bölgede incelemelerde bulundu.

Bakan Kurum: Adıyaman’a yaklaşık 15 bin kişinin yaşayacağı geçici barınma evleri yapılıyor - Sayfa 1

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman’a gelerek Adıyaman Üniversitesi’nin çevresinde kurulan konteyner kenti ve Büyükkavaklı Köyü’nde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Emlak Konut eliyle inşa edilecek 3 bin prefabrik ve çelik konstrüksiyondan oluşan geçici barınma evlerinin kurulmaya başlandığı alanda incelemelerde bulundu.

1 13
 
Bakan Kurum: Adıyaman’a yaklaşık 15 bin kişinin yaşayacağı geçici barınma evleri yapılıyor - Sayfa 2

Bakan Kurum, 313 dönüm alan içerisine TOKİ ve Emlak Konut tarafından yapılacak olan ve yaklaşık 15 bin depremzedenin yaşayacağı toplam 3 bin adet geçici yaşam birimi inşaat alanında çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

2 13
 
Bakan Kurum: Adıyaman’a yaklaşık 15 bin kişinin yaşayacağı geçici barınma evleri yapılıyor - Sayfa 3

“İçerisinde sosyal yaşamları olan geçici barınma alanları kısa sürede tamamlanacak”

Her yaşam biriminin depreme dayanıklı ısı yalıtımlı hafif çelik malzemesinden imal edildiği bilgisi verilen Bakanlık açıklamasında, kalıcı konutların yapımı tamamlanana kadar, ikame etmeleri için tasarlanan bu yaşam birimlerinin her türlü mevsimsel etkilere dayanıklı olarak tasarlandığı ifade edildi.

3 13
 
Bakan Kurum: Adıyaman’a yaklaşık 15 bin kişinin yaşayacağı geçici barınma evleri yapılıyor - Sayfa 4

313 dönüm alanda prefabrik ve çelik konstrüksiyon olarak inşa edilecek geçici yaşam alanında yapılar ısı ve su izolasyonu olan her biri 25 metrekareden oluşacak. Geçici yaşam alanlarında asgari ölçülerde bir ailenin ihtiyaç duyabileceği sıcak su, tuvalet, banyo, mutfak, salon ve yatak odası bulunacak. 

4 13